Највећа опасност прошла, мери се концентрација амонијака у ваздуху у Пироту
ПИРОТ: Анализе су показале да је вода у Пироту исправна за пиће и у граду и у селима, а током вечери биће постављене две мобилне мерне станице које мере концентрацију амонијака у ваздуху и то у граду, у индустријској зони, која је најугроженија и на локацији недалеко од места акцидента, изјавио је градоначелник Пирота и командант Штаба за ванредне ситуације Владан Васић након последње седнице Кризног штаба.
Навео је да је према информацијама надлежних служби, највећа опасност прошла и да она наредних сати може да буде све мања, али да ће то ипак зависити и од ветра и других фактора, због чега може да дође до привремених повећања неких параметара.
Према његовим речима, извесније процене ће моћи да се дају вечерас, када буду познати резултати мерења мерним инструментима.
Радни тим који се бави санирањем последица, а којим руководи помоћница министра за саобраћај и инфраструктуру Анита Димовски предочила нам је редослед корака на санирању ситуације на месту акцидента. Очекује се да наредних неколико дана буду уклоњене цистерне које нису испале из шина, оне усмерене ка Нишу биће извучене касније, а цистерне орјентисане ка Пироту биће извучене у правцу Пирота, рекао је Васић.
Навео је да ће остати локомотиве које су преврнуте, а има их четири и истакао да је утврђено из које цистерне цури амонијак, да он цури у малим количинама, а цурење ће према мишљењу људи из компаније Еликсир из Прахова трајати још најмање 48 сати.
Васић је захвалио Министарству за заштиту животне средине јер је обезбедило два мерна инструмента за мерење концентрације амонијака од којих ће један бити постављен у индустријској зони, а други што је могуће ближе месту инцидента, на локацији Сопотски хан.
Истакао је да до сутра не може ништа ново да се каже када је реч о раду школа, вртића и да за сада на снази остају исте препоруке и наредбе.
То значи да школе и вртићи не раде и пређу на онлајн наставу, ако је то могуће, а препорука радним организација је да до сутра ујутру не организују рад, рекао је Васић и додао да се нада да ће Кризни штаб ујутру имати боље и оптимистичније резултате.
Министарка здравља Даница Грујичић обишла је све повређене у акциденту са цурењем амонијака у Пироту који су хоспитализовани у пиротској болници и Универзитетском клиничком центру у Нишу, и изјавила је да су сви пацијенти ван животне опасности као и да је задовољна начином на који је здравствени систем одреаговао.
"Државно здравство показало је да се без њега не може", рекла је Грујичић новинарима после обиласка хоспитализованих у УКЦ Ниш и додала да су међу пет пацијената задржаних у Пироту у болници и два ватрогасца који су помагали да жртава не буде.
Према њеним речима, сви хоспитализовани у Пироту су ван животне опасности, а међу њима је и један страни држављанин, како је рекла, ''наш зет из Турске који је је имао оштећење очију, али већ данас боље види''.
У пиротској болници прегледана су, како каже, 44 пацијента, двоје је упућено у Ниш, где је хоспитализовано троје деце и сво троје је јутрос пуштено кући.
"Остало је пет пацијената у Пироту - четири су на пулмологији и један који има мало другачије симптоме, мало га је болела глава, повраћао је, као да се нагутао амонијака, а не да га је удахнуо, он је на кардиологији. Сви су стабилни, ван животне опасности", рекла је министарка.
Додала је да је у Нишу поред шесторо одраслих хоспитализовано и троје деце.
Међу њима је, како каже и најтеже повређен пацијент, који је удахнуо амонијак, и уз све је повређен и у саобраћајном удесу.
"Има серијску фрактуру ребара. Међутим, и он је ван животне опасности. У Нишу се налази и један бугарски држављанин", изјавила је Грујичић и додала да је хтина помоћ јуче након акцидента имала 32 превоза.
Додала је да ће у случају човека старог 74 године који је преминуо након доласка у болницу у Пироту бити урађена обдукција.
"Међутим, то је пацијент који је био кардиолошки и неурохируршки болесник. Он је нађен у свом аутомобилу. Сада се може поставити питање ко му је дао дозволу да вози ако је био неурохируршки пацијент јер може да добије епилептични напад. Можда његов удес нема никакве везе са инцидентом", рекла је она.
Навела је да остаје да се види какве ће последице бити по животну средину.
"У свим водоводима вредност амонијака и свих токсичних материја данас је у нивоу нормалног. Што се тиче ваздуха, већ је издато саопштење", рекла је Грујичих.
Изразила је захвалност људима из кризног штаба колегама, медицинским сестрама, колегама у Нишу, Белој Паланци и Пироту који су реаговали на прави начин када је дошло до тог еколошког инцидета.
Директор УКЦ Ниш Зоран Перишић рекао је да је у тој установи прегледано 15 пацијената и да нико нема тежу клиничку слику.
"Ове две жене са иритацијом рожњаче које имају проблема са видом остаће колико је потребно. Пратићено све пацијенте колико буде потребно, и надамо се да инцидент неће оставити по њих теже последице. Сви пацијенти ће, укључујући и бугарског држављанина, пре Нове године бити кући", рекао је он.