На ИКВБВ у једној интервенцији урадили две операције на срцу
НОВИ САД: По први пут у Србији, али и читавом региону, у истом акту спроведена је транскатетерска имплантација вештачког аортног залистка (ТАВИ) и имплантација стента у грудну аорту (ТЕВАР), сазнајемо у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици.
- Интервенцију је урадио тим интервентних кадриолога и радиолога Института за кардиоваскуларне болести Војводине (ИКВБВ) у Сремској Каменици, и то 17. децембра у оквиру Шестог симпозијума младих интервентних кардиолога Србије, а читав захват преношен је уживо уз интеракцију домаћих младих кардиолога и оних који ће то ускоро постати – кажу у Институту.
Проф. др Милован Петровић, доц. др Мила Ковачевић, др Никола Комазец и др Тихомир Миљевић су спровели ту захтевну интервенцију која је индикована код пацијената код којих је класична хируршка кардиоваскуларна интервенција високо ризична или контраиндикована.
Другим речима, захваљујући овом двоструком захвату који је спроведен у једном акту, пацијент се само једном увео у анестезију, а кориштен је исти васкуларни приступ.
- Неколико дана након овог за Србију и регион пионирског подухвата тима Института за кардиоваскуларне болести Војводине, пацијент који је оперисан на овај начин, осећа се добро – напомињу у овој установи.
Ове године урадили више од 1.000 операција на отвореном срцу
У овој установи подсећају да су ове године урадили више од хиљаду операција на отвореном срцу, хоспитализовано је више од 7.000, а амбулантно је прегледано више од 26.000 пацијената.
Урађено је више од 5.000 катетеризација срца, преко 600 имплантација електростимулатора срца, те више од 500 елетрофизиолошких процедура. Урађено је и више од 20.000 ехокардиографија и 4.000 ЦТ прегледа.
ИКВБВ је у 2022. години увео читав низ нових иновативних метода. Само на Клиници за кардиологију у години на измаку уведена је ТАВИ интервенција у рутинску употребу. Такође је дошло и до развоја интервентног ендоваскуларног радиолошког програма у виду имплантације стент графтова у аорту и ендоваскуларног третмана каротидне болести, а значајно су унапређене и методе инвазивне електрофизиологије.
- У институтској Клиници за кардиохирургију почето је са уградњом бешавне аортне валвуле која има боље хемиодинамске карактеристике. На истој клиници сада се ради и хирургија лука аорте применом графта који омогућује комплетно хибридно збрињавање анеуризме торокалне аорте. Стручњаци са ИКВБВ-а од скоро спроводе минимално инвазивне реконструкције митралног залистка, као и хируршку аблацију преткомора код пацијената са апсолутном аритмијом срца у склопу редовних оперативних захвата. Институт је у овој години наставио и спровођење ЛВАД програма након пандемије коронавируса, односно уградњу механичке пумпе која мења функцију леве коморе код пацијената који имају узнапредовали облик срчане слабости – додају у Институту.
Љ. Петровић