За куповину сеоских кућа и догодине пола милијарде динара
Министарство за бригу о селу у 2023. години имаће на располагању 1.448.279.000 динара, од чега је за четири програма издвојено 1.322.770.000 динара, а за подстицај за куповину минибусева за превоз становништва у сеоским срединама 120.770.000 динара.
Највише новца, као и ранијих година, биће издвојено за програм подршке развоју задругарства – 502.000.000 динара и за програм куповине кућа са окућницом – 501.000.000 дианра, потом је 154.770.000 динара предвиђено за програм адаптације мултифукционалних објеката и за програм организовање манифестација по селима, у висини од 44.250.000.
Министар за бригу о селу у Влади Србије Милан Крковабић изјавио је за „Дневник” да су у протекле две године колико постоји ово министарство остварени програми вредни 2,5 милијарде динара у 1.600 села у 142 локалне самоуправе од укупно 179 локалних јединица.
- Интересовање за развој задругарства, куповину кућа у селима, адаптацију мултифункционалних сеоских објеката и за програм организовања сеоских манифестација је превазишло свачија па и наша очековања - навео је министар Кркобабић и казао и да су наведени програми Министарства у складу са Лајпцишком повељом одрживих градова до 2030. године, која, између осталог, подразумева одрживи развој градова и насељених места уз очување животне средине, урбанистичко планирање, унапређење јавног превоза и комуналних услуга, примену енергетске ефикасности...
По речима саговорника „Дневника„, најзапаженији програм у области обезбеђења егзистенције је био Програм доделе бесповратног новца за куповину кућа са окућницом (до 1,2 милиона динара) на селу за младе брачне заједнице и ванбрачне парове, самохране родитеље и младе пољопривреднике до 45 година старости.
- Највеће интересовање за куповину кућа било је у општини Бачка Паланка, где је купљено 110 кућа по селима ове локалне самоуправе, затим у Кикинди, Кули и Сомбору, а на југу у Пироту, Алексинцу, Димитровграду, Свилајцу... Професије људи који су се скућили су разне, има професора књижевности и филозофије, хемичара, ветеринара, економиста, инжењера, учитеља...али и медицинских техничара, стаклорезаца, конобара, фризера, трговаца - навео је министар Кркобабић и казао да је купљено 1.631 кућа у 119 локалних самоуправа у 27 управна округа, обезбеђен кров над главом за око 5.000 људи који имају 2.250 деце, да је 300 подносилаца пријава прешло из града да живи на селу и да је просек старости оних који су се скућили 29,8 година.
- Програми Министарства за бригу о селу имају смисао ширег концепта новог партнерства урбаног и руралног које треба увести у Србији, утемељеног на новим законским решењима, што укључује и нову територијалну организацију наше земље, по моделу територијалне организације земаља ЕУ, али који би био примерен Србији - истакао је министар Кркобабић. Он је најавио у наредном периоду нови програм - програм покретања привредних активности на селу, чији је смисао обнова старих заната и покретање нових, отварање самосталних радњи, развој сеоског туризма... и других делатности потребних за живот и развој села.
Имајући у виду сложене проблеме са којима се село данас суочава, министар је подвукао да је преко потребан демографки препород и одрживи развој села.
- После вишедеценијског заменаривања села за прави препород и друштвено економску одрживост наших села потребна је нова друштвено-аграрна и социјална реформа, па и нова територијална организација. Министарству за бригу о селу за то је потребно много више новца и дугорочно ангажовање друштва у целини - навео је министар Милан Кркобабић и подсетио да је 2019. године основан Национални тим за препород Србије, захваљујући коме је настао Национални програм за препород села Србије, који представља полазиште и даје главне смернице раду Министарства за бригу о селу.
Говорећи о плановима у 2023. години, министар је казао да ће се и даље залагати за враћање одреднице село у Устав и законе Србије, на начин да житељи сваког села могу самостално да планирају, договарају и одлучују о новцу из локалног buyeta, навео је министар.
- Залагаћемо се за бесплатно уступању земљишта у државном власништу до 50 хектара младим људима који желе да га приведу намени и обрађују. Стварати услове на увођењу социјално гарантоване пензије по угледу на земље у окружењу за старије од 65 година који нису остварили право на пензију, не примају социјалну помоћ и немају друге изворе прихода. Планирамо и оснивање Национално гарантног фонда за осигурање минималних производних цена за основне - стратешке пољопривредне производе, што би обезбедило сигурност пољопривреним произвођачима. Залагаћемо се и на смањењу стопе пореза на додату вредност и потпуно ослободи већину људи на порезе и таксе у пограничним и брдско-планинским подручјима - нагласио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић.
З. Делић