light snow
1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За две године Србија скочила 100 местса на светском индексу давања

17.12.2022. 12:35 12:39
Пише:
Фото: архива Дневника

За само две године, према подацима Међународне фондације за подршку добротворним организацијама (Charities Аид Foundation –ЦАФ) Србија је остварила највећи скок на међународном индексу давања за скоро читавих 100 места, са 125. места 2018. на 27. место 2021. године.  

ЦАФ од 12. до 19. децембра обележава Недељу филантропије током које се славе се и афирмишу доброчинство, међународна солидарности и прекогранична давања, а ове године Србија се због позитивног искорака на Светском индексу давања, нашла у центру пажње Недеље филантропије.

Према анализама „Catalyst Балканс„, организације која прикупља и анализира податке који се тичу филантропије, у Србији су грађани и компаније донирали више од 51 милион евра током 2020. године, скоро три пута више него у 2019. 

Подаци сугеришу да је пандемија покренула филантропију у Србији на дужи рок, са евидентираним донацијама у 2021. години у износу вишем од 42,5 милиона евра.

Веран Матић, извршни директор Српског филантропског форума, организације која окупља филантропску заједницу у Србији, објаснио је овај скок тежњом људи да помажу једни другима у кризним ситуацијама. 


Омасовљавање и умрежавање

У наредној години Српски филантропски форум жели да омасови организацију, умрежи све који се баве доброчинством и филантропијом, помагању угроженима, сиромашнима, као и све који донирају у развој образовања и културе и развој цивилног друштва. 

„Верујемо да уједињени, кроз волонтерски, експертски и хуманитарни рад, најбоље можемо да помажемо онима којима је помоћ неоходна, али и да негујемо и развијамо културу давања и промоцију филантропије као вредности која оснажује организације, заједнице и друштво, како бисмо убрзали напредак Србије и региона ка праведној и одрживој будућности за све”, поручују из Српског филантропског форума. 


Пандемија ковида-19, видно је ојачала солидарност и саосећање. Огромно учешће грађана у донацијама путем СМС порука за лечење деце, само је потврдило овај тренд. 

Истовремено, формирана је Коалиција за доброчинство, неформална мрежа фондација и филантропских инфраструктурних организација које су протеклих неколико година интензивно радиле на унапређењу културе давања у Србији.

Због свега тога у ЦАФ глобалној мрежи партнера, пример Србије и Српског филантропског форума истакнут и промовисан, како би се позвали донатори из свих делова света да помажу добротворне организације у нашој земљи.

Српски филантропски форум поносан је на своје чланице корпорације, фондације, организације цивилног друштва, мала и средња предузећа - најактивније делове доброчинитељске заједнице у Србији. 

„Посебно смо поносни на успешне пројекте које је иницирао и реализовао Српски филантропски форум”, наводи се у саопштењу Српског филантропског форума.

Национални преводилачки центар за знаковни језик отворен је у септембру 2021. године, поводом обележавања Међународног дана знаковних језика и Међународне недеље глувих. Захваљујући донаторима, у првом реду ЈТИ, набављена је опрема, а компанија је уложила средства и за стално ангажовање 15 тумача. Вредност донације је укупно 18 милиона динара.

Од недавно је доступна и дигитална апликација СОС за глуве која ће олакшати свакодневицу више од 180.000 глувих и наглувих, те особа које имају проблема са слухом у Србији. Уз помоћ апликације на мобилном телефону или на рачунарима, путем бесплатних позива, глуви и наглуви сада могу посредством онлајн тумача да комуницирају, што олакшава самостално обављање свакодневних активности.

„У последње две године Национални дан давања посветили смо донацијама хране и указивању на важност укидања ПДВ-а на донације хране, како би се оне повећале и тиме, бар делимично, задовољиле потребе близу 450.000 гладних у Србији. У акцији „Спасимо храну, спасимо хуманост” током 2021. и 2022. године, уз помоћ компанија, донатора и грађана, прикупљено је 140 тона хране”, наведено је у саопштењу.

У сарадњи са амбасадом Украјине, уз помоћ донатора и друштвено одговорних компанија, као помоћ угроженима у ратом захваћеним подручијима, набављена је конзервирана храна и друге намирнице у вредности од 150.000 евра, испоручено седам тона мешовите робе, девет палета воде од по 0,5 литара, тона кекса, храна, пелене и друга опрема за бебе, као и велика количина средстава за хигијену.

В. Ц. 

Пише:
Пошаљите коментар