Ђедовић: За нуклеарне електране немамо довољно знања, искуства и кадра
БЕОГРАД: Министарка рударства и енергетика Дубравка Ђедовић поручила је данас да је потребно да се пуно претпоставки испуни да би Србија уопште могла да разматра нуклеарну енергију за своју енергетику.
На панелу "Мали модуларни реактори", онлајн конференције "Нуклеарна сигурност данас", коју по 6. пут организује Србатом, она је рекла да за нуклеарне електрана сада Србија нема довољно ни знања ни искуства ни кадра.
Говорећи о модуларним реакторима истакла је да према информацијама из Велике Британије та технологија може бити доступна 2029. или 2030. године.
Додала је да је Србији потребно 8-10 година за школовање људи који би могли да управљају таквом технологијом, те да би одмах морало да се крене у школовање.
Ђедовић је подсетила да је мораторијум на изгрању нуклеарки у Србији на снази дуже од 20 година.
"Свесни смо, да иако немамо ту енергију, да се технологија веома усавршавала. Данас је нуклеарна енергија, са гасом, алтернатива за енергију из угља, јер доприноси смањењу штетних гасова. Носи и своје ризике, свега око нуклеарног отпада", рекла је она.
Подсетила је да је усвајањем Закона о обновљивим изворима енергије Србија недвосмислено приоритет дала декарбонизацији, са што више ОИЕ.
Оценила је да је страгијска одлука државе како до више базне енергије, те да је једна алтернатива гас.
"Једна од могућих алтернатива је и нуклеарна енергија. Људског кадра за њу немамо у довољној мери и кад би кренули да разматрамо ово питање", рекла је она.
Ђедовић је истакла да Србији предстоји доношење стратегије енергетског сиситема за наредних 10 година, те да ће ту бити дефинисано како желимо да управљамо енергетским системом.