Дачић: Могуће промене у позицији Србије према међународној заједници због КиМ
БЕОГРАД: Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да ће доћи до одређених промена у постављању Србије кад је реч о односима с представницима међународне заједнице на Косову и Метохији, као и да председник Александар Вучић озбиљно размишља какви даље потези треба да буду око ситуације на Косову и Метохији.
"Доћи ће до одређених промена у нашем постављању у ситуацији када је реч о односима са представницима међународне заједнице на Косову и Метохији. Никакав проблем не постоји да Кфор обавља свој део посла како треба, али сведоци смо да то није случај", рекао је Дачић за ТВ Прва говорећи о актуелним догађајима на КиМ.
Председница владе јуче је рекла да је Србија близу тога да донесе одлуку да тражи да се 1.000 наших војника врати на КиМ по Резолуцији 1244, а Дачић каже да њене јучерашње најаве значе да председник Вучић озбиљно размишља какви даље потези треба да буду око ситуације на Косову и Метохији.
Дачић је рекао да ће Вучић током дана на састанцима информисати државно руководство, пре најављеног обраћања јавности у 19 сати. Говорећи о могућностима враћања српских снага на КиМ, Дачић је рекао да по резолуцији 1244 није дефинисано шта је особље.
"Тај део никад није разрађен и никада се није реализовао. Несумњиво је да се српске власти се нису често позивале на тај део 1244, и нису званично тражиле враћање", рекао је он.
Дачић је оценио да премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти стално подмеће пожаре, што представници међународне заједнице толеришу.
"Да ли ће међународни представници стићи да угасе те пожаре или ће се они претворити у општи пожар у целом региону?", запитао се Дачић.
Истакао је да је централно питање однос међунардних чинилаца према ономе што Курти ради Србима.
"Да ли они то осуђују или толеришу? Да ли је однос коректан и поштен, или се прикрива да Курти ако може уради и окупацију севера Косова", рекао је Дачић.
Шеф дипломатије рекао је да ће следеће недеље у Београд доћи саветник државног секретара САД Ентонија Блинкена, као и државни министри за Европу Француске и Велике Бритање.
"Питање је да ли то што Приштина ради сматрају као њихово легитимно право, или ће онемогућити то што Курти ради у складу са Бриселским споразумом", рекао је Дачић.
Говорећи о евентуалном слању снага на КиМ без добијене сагласност, Дачић је истакао да то тражи велико промишљање и да би то значило улазак у рат. Подсетио је да су црвене линије за Србију да не жели нове преговоре о Бриселском споразуму и ЗСО, нити Косово у УН, као и физичка безбедност Срба на Косову.
"Ако нико не може да гарантује да може да сачува безбедност Срба, подсећам да је председник Вучић рекао да неће дозволити понављање погрома", рекао је он. Додао је да је битно да се исцрпу све позиције које значе да је Србија уложила максимум напора да се сачува мир.
"Тражимо поштовање резолуције 1244, Бриселског споразума, да се настави дијалог и мирно решавају проблеми, да нема малтретирања грађана. То треба да обезбеде међународне снаге. Ако не могу то да обезбеде, а почне напад на Србе, биће то ситуација у којој Србија неће имати избора", рекао је он.
Поручио је да је време да се однос међународне заједнице промени.
"Док год је Курти ту нема дипломатије, нити икаквог плана Француске и Немачке или других планова. Курти може да прича и лаже, а неће план прихватити никад, јер у њему не пише да Србија треба да призна Косово", рекао је Дачић.