Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Корак по корак споменици културе у Сремским Карловцима мењају лице

10.12.2022. 09:49 20:27
Пише:
Фото: З. Милосављевић

Од формирања Фонда за обнову културно-историјског наслеђа и развој Сремских Карловаца 2018. године Покрајинска влада финансирала је са више од 300 милиона динара различите пројекте у том месту, почев од израде пројектно-техничке документације до обнове појединачних здања, и још увек је главни финансијер свих радова на том пољу, иако је у међувремену на њену иницијативу усвојен и нови Закон о обнови културно-историјског наслеђа и подстицању развоја Сремских Карловаца.

По речима председника карловачке општине Александра Саше Стојкечића, први новац који је Покрајина издвојила за Карловце утрошен је за пројектну документацију реконструкције партерног уређења центра и 19 фасада (на Тргу Бранка Радичевића 3, 4, 11 и 15, у улицама Патријарха Рајачића 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 17 и Митрополита Стратимировића 3, 18, 19-21, 22 и 26) и израду пројекта комплетне реконструкције Улице браће Анђелић.

- Ако изузмемо израду пројектно-техничке документације први послови финансирани из тог фонда почели су 2020. године -  каже Стојкечић за „Дневник“. -  Те године обновљена је спољашњост Саборне цркве и започета улична фасада Патријаршијског двора. Након тога талас обнове ухватио је ритам који траје и данас. Најинтензивније се радило 2020. У међувремену је настављена и завршена санација бочних фасада Двора, а ових дана смо сведоци да почињу радови и на дворишној страни тог здања. Из истог фонда плаћена је санација крова Богословског семинара, фасаде и крова Жупног уреда, као и реконструкција куће оснивача Карловачке гимназије Димитрија Анастасијевића Сабова у Улици митрополита Стратимировића 18 и куће на Тргу Бранка Радичевића 3. Новац који је из Фонда и Управе за капитална улагања АП Војводине издвојен од тада за Карловце превазилази финансијске могућности општине. Захваљујући томе у току је обнова таквих размера која није дуго виђена у Карловцима.

Стојкечић напомиње да се следеће седмице очекује потписивање уговора за реконструкцију фасаде и кровова још две куће на централном градском тргу. Реч је о кућама 11 и 15, за које је из Фонда издвојено 31,056.418,37 динара. Прва је позната по томе што деценијама у њој ради посластичарница „Белило“, а друга по томе што је богати карловачки трговац Никола Васиљковић завештао Карловачкој гимназији за стипендирање ученика.

Почетак радова на те две фасаде, како каже председник карловачке општине, може да уследи одмах по потписивању уговора. Климатски услови у последње време омогућавају и да се током зиме  ради, а одређен део посла може и у радионицама да се обавља. То се односи на реконструкцију фасадних украса, металних делова, столарске захвате.

Очекујемо догодине између 80 и 100 милиона динара у буџетском фонду за Сремске Карловце. Надамо се да ће и Министарство културе и информисања да се укључи у финансирање радова у Карловцима (председник карловачке општине Александар Саша Стојкечић).

- Преговори за следећу годину су увелико у току јер се припрема буџет Покрајине за 2023. - каже Стојкечић. - Очекујемо догодине између 80 и 100 милиона динара у buyеtskom фонду за Сремске Карловце. Надамо се да ће и Министарство културе и информисања да се укључи у финансирање радова у Карловцима. Највероватније ће се догодине обнова фасада наставити у Улици патријарха Рајачића. План је да се крене с непарне стране и да се створи низ обновљених фасада и тако добије уређена целина. Ако буде пара, исти принцип применили бисмо и у Улици митрополита Стратимировића од Жупног уреда.

Према подацима из Општине управе, током 2020. и 2021. године завршена је  обнова западне фасаде Патријаршијског двора и комплетне фасаде Саборне цркве Светог оца Николаја, што је коштало 67 милиона динара. За Римокатолики жупни уред у Покрајинском фонду издвојено је 18 милиона динара, а за кров Богословског семинара 22.332.000 динара. За Сабову кућу одвојено је 18.500.000 динара, 14 милиона динара за кућу на Тргу Бранка Радичевића 3, а 32 милиона за обнову северне и јужне фасаде Патријаршијског двора, мада је накнадно одборено још пет милиона динара.

Са седам милиона динара покрајинских пара, али из других извора, финансира се израда пројекта јавног и декоративног осветљења Карловаца. Управа за капитална улагања АПВ са 198 милиона динара финансира радове у Улици браће Анђелић, који су још увек у току. Новцем из покрајинског буџета, са око 30 милиона динара, биће плаћена санација атријума Богословије Светог Арсенија која је недавно започета. Близу четири милиона динара коштало је уређење спомен-собе односно ризнице у Карловачкој богословији, отворене лане у тој школи, што је такође Покрајинска влада преко Секретаријата за привреду и туризам финансирала.           

З. Милосављевић

Пише:
Пошаљите коментар