Станић: Србија је у демографској кризи, излаз у механичком приливу људи
БЕОГРАД: Србија је према оцени помоћника директора Сектора за стратешке анализе у Привредној комори Србије Бојана Станића у израженој демографској кризи која је пре свега последица негативног природног прираштаја. Овај проблем, истакао је Станић за Танјуг, имају и многе друге земље у Европи, али оне негативан природни прираштај надомешћују механичким прираштајем, што, како је рекао, у Србији још није случај.
„Када се погледа последњих пет година, из Србије је отишло више људи него што је у њу ушло“, навео је он, а на питање како би овај проблем могао да се реши, истакао је да се у кратком до средњем року мора повећати механички прилив становништва да би се зауставио пад броја становника.
Говорећи о разлозима одласка људи из Србије, Станић је навео да су они пре свега економски и да највише иду млади људи у пуној радној снази, у двадесетим и тридесетим годинама. „Тренд у механичком одливу се мало променио последњих година, тј. од почетка епидемије корона вируса.
У Србији су се створиле повољније економске прилике па су се неки вратили, али би био проблем ако би следеће године дошло до економске нестабилности у нашој земљи, што је екстреман и најмање вероватан сценарио, јер би тада кренуо нови талас миграције“, рекао је Бојан Станић.
Према његовим речима из Србије највише одлазе квалификовани радници, а међу њима грађевинари, возачи, медицински техничари и разни занатски профили, те високообразовани где су најзаступљенији лекари. Када је реч о земљама у које одлазе, истакао је да су то пре свих развијене земље, посебно чланице Европске уније, а највише земље немачког говорног подручја. "И даље се иде и у САД, Канаду, УАЕ. Такође и у Словенију, а у Хрватску за време туристичке сезоне“, навео је Станић. Указао је и да се доста наших људи у prеthodnе две године вратило у Србију и оценио да су доласци људи из Украјине и Русије у Србију, прилика за нашу земљу, јер су ови људи релативно млади, врло образовани и имају вишу куповну моћ, што је, како је оценио, значајно за домаћу привреду.