СП у Катару: „Горди Албион“ демонстрирао силу (видео, фото)
Без већих проблема, селекција Енглеске оправдала је улогу фаворита на премијери, савладавши Иран са 6:2 (3:0).
Објективно говорећи, разлика у класи између два тима била је превелика, па су изабраници селектора Герета Саутгејта прилично лако уписали ионако унапред планиране бодове. Што се азијске селекције тиче, она је далеко од тимова који имају шта да траже у Катару, али су, свеједно, настојали да покажу како су заслужили пласман на Мундијал у Катару.
Од првог тренутка утакмице Енглези су загосподарили тереном, желећи да што пре потврде улогу великог фаворита и стигну до евентуалне предности. С друге стране, Иранци су настојали да успоставе што је могуће чвршћи бедем испред власитог гола и да шансу потраже у некој брзој транзицији. Ипак, квалитет је апсолутно био на страни „Гордог Албиона“, а бројни навијачи с Острва, којих је било присутно на трибинама у респектабилном броју, бодрили су Харија Кејна и друштво у настојањима да у раној фази сусрета савладају голмана Беираванда.
У 8. минуту могли су Енглези да испуне циљ, јер је, после судара главама голмана Беираванда и Мађида Хосеинија, у прилици био Мегвајер, али није добро захватио лопту и она је отишла крај гола. Дуго се након тога указивала помоћ голману Ирана који је, упркос обилном крварењу из носа, свим силама желео да настави сусрет и, вишеминутног прекида, утакмица је настављена. Ипак, неки минут касније, Беираванд је затражио измену и уместо њега на гол је стао Хосеин Хосеини.
Надокнаде 14 + 10 минута
Због повреде голмана Беиранванда у 8. минуту и дугог указивања помоћи, арбитар Клаус из Бразила продужио је прво полувреме за чак 14 минута. Иако није баш уобичајена оволика надокнада, она је потпуно била оправдана. Само четири минута мање, дакле 10, играно је више и у наставку, што је чинило чак 24 минута продужетака.
Укупна догађања у знатној мери утицала су на ритам игре, што је, чинило се, ишло у прилог Иранцима. Почетни притисак Енглеза као да је спласнуо, ушло се у мирнији период, иако су изабраници селектора Саутгејта покушавали да подигну темпо и потпуно сабију ривала пред његов гол.
У 30. минуту лепо су комбиновали Енглези по десној страни, Сака је лопту упутио ка Мејсону Маунту, али је његов ударац замало био нерпрецизан. Минут касније, после корнера с десне стране, Мегвајер је главом упутио лопту ка голу Ирана, али је успео да затресе само – пречку. Све озбиљнији су постајали налети фаворита, док је њихов ривал тешко успевао да задржи лопту у поседу.
И онда, у 35. минуту, затресла се мрежа иза леђа Хосеина Хосеинија. Лук Шо је лепо центрирао, а Џад Белингем високо је скочио и матирао одбрану Ирана, доносећи вођство Енглеској од 1:0. Наставили су с притиском Саутгејтови изабраници, па је у 43. минуту, после корнера, Магвајер главом спустио лопту до Саке, који је захватио пуном ногом и донео предност од 2:0 свом тиму. Осокољени предношћу, већ у практично првом наредном нападу, севнула је контра Енглеске, Кејн је одлично упослио Рахима Стерлинга и био је то наговештај катастрофе Иранаца – 3:0.
Троструком изменом на почетку наставка, Карлос Кеирош покушао је нешто да промени у игри своје екипе. Иако је видљиво било да немају квалитетних фудбалера који би нешто битније могли да им донесу, Иранци су покушали да буду агресивнији, али су, барем у почетку, постали знатно оштрији у стартовима на ривала. То није пријало Енглезима, који су упућивали преке погледе ка Иранцима, али и судији Клаусу.
У 62. минуту лопта је на десном боку стигла до Саке, који је, чинило се, доста петљао са њом, али се, истовремено, кретао ка средини шеснаестерца. Када је дошао до одговарајуће ситуације, левом ногом је циљао и погодио десни доњи угао и повисио резултат на 4:0.
Коначно су, уз 65. минуту, одговорили ученици селектора Кеироша. После аута, лопта је стигла до Мегдија Таремија, а најбољи стрелац Иранаца је распалио по њој и савладао голмана Пикфорда. Уследиле су четири измене код „Гордог Албиона“, а онда је Кејн упослио тек ушлог Маркуса Рашфорда, који је по пети пут погодио гол Иранаца.
До краја Енглези су рутински одрадили посао, „одузели су гас“ и у много лакшем темпу привели утакмицу крају. Ипак, и у таквој ситуацији, успели су да још једном савладају голмана Хосеинија, учинио је то Џек Грлиш у 89. минуту, после додавања Вилсона. Коначно, у осмом минуту надоканде, Сердар Азмун погодио је пречку, односно Пикфорд је успео да закачи лопту и онемогући другу радост Иранаца. До ње је дошло у 12. минуту надокнаде, када је досуђен пенал после прекршаја на Пуралиганџију. Сигуран с беле тачке био је поново Тареми и резултатом 6:2 овај дугачки сусрет био је завршен.
Енглеска – Иран 6:2 (3:0)
ДОХА: Стадион „Калифа интернационал“, гледалаца: 40.000, судија: Рафаел Клаус (Бразил). Жути картони: Јаханбаш, Пуралиганџи (Иран). Стрелци: 1:0 - Белингем у 35. 2:0 – Сака у 43. 3:0 – Стерлинг у 45+1. 4:0 – Сака у 62. 4:1 – Тареми у 65. 5:1 – Рашфорд у 72. 6:1 – Грилиш у 89. 6:2 – Тареми (из пенала) у 90+13. минуту.
ЕНГЛЕСКА (4-2-3-1): Пикфорд – Трипије, Стоунс, Мегвајер (од 70. Дајер), Шо - Белингем, Рајс – Сака (од 70. Рашфорд), Маунт (од 70. Фоден), Стерлинг (од 70. Грилиш) – Кејн (од 76. Вилсон).
ИРАН (3-5-2): Беиранванд (од 20. Х. Хосеини) – Пуралиганџи, Чешми (од 46. Канани), М. Хосеини – Мохарами, Нуролахи (од 78. Азмун), Карими (од 46. Езатолахи), Хаџисафи, Мохамади (од 63. Тораби) – Јаханбаш (од 46. Голизадех), Тареми.
А. Предојевић