Осим новосадских фирми, раднике тражиле и компаније из региона
Сајам запошљавања, у организацији Града Новог Сада и Филијале Нови Сад Националне службе за запошљавање (НСЗ), одржан је јуче у Мастер центру Новосадског сајма.
Међу отприлике 1.100 радних места која су понудиле 53 компаније, највише их је било за оператере у производњи, трговце, магационере, инжењере технологије, електротехнике и машинства, грађевинске инжењере и архитекте, као и за рачуновође и правнике.
Осим новосадских, на 32. Сајму запошљавања представиле су се и компаније из региона, како би се подстакла мобилност радне снаге.
– Највише радних места понудила је компанија „Лир” – казала је за „Дневник” портпаролка Филијале Нови Сад НСЗ Ђурђина Мачак. – Ту је била и „Тиса аутоматик”, која запошљава раднике у Бечеју, као и велике компаније из Пећинаца и Старе Пазове.
Велик број фирми тражило је кандидате који се баве дефицитарним занимањима – електричаре, водоинсталатере, браваре, завариваче, фризере и козметичаре, док је особама са инвалидитетом понуђено тридесетак радних места.
– Особе са инвалидитетом су свакако једна од најтеже запошљивих категорија, па се трудимо да им на сваком сајму обезбедимо довољно послова – објаснила је Ђурђина Мачак, додавши да су им јуче на располагању била радна места фризера, административног радника, књиговође, магационера и администратора друштвених мрежа. – Ситуација на тржишту рада доживела је заокрет, недостатак радника у одређеним секторима сада је постао изражен и ствара проблем послодавцима.
Како истиче портпаролка Филијале Нови Сад НСЗ за наш лист, компаније махом мењају кадровску политику како би кандидате који су им потребни привукли различитим бенефитима, што је највише изражено у ИТ сектору.
– Наше процене успешности сајмова запошљавања показале су да сваки трећи посетилац посао добије у року од пола године, што нас додатно охрабрује – рекла је саговорница. – Неколико месеци након прошлог сајма, посао код послодаваца који су на њему учествовали добило је око 500 особа, што показује да су мере активне политике запошљавања делотворне.
Крајем октобра у Новом Саду било је 11.733 незапослених, за 11 одсто мање него лане. Удео жена у укупном броју незапослених је 60 одсто, док стручни радници чине 80 одсто. Према евиденцији НСЗ у Новом Саду, млади до 30 година чине 17 одсто незапослених, а старији од 50 година 39 одсто.
Д. Андулајевић