Панелни радијатори најбоље греју, цена од 6.000 динара па навише
НОВИ САД: Михољско лето донело је високе дневне температуре, али због хладнијих повечерја и ноћи, куће и станове потребно је загрејати.
Новосађани прибегавају куповини инвертер климе, грејалица и калолифера, а према препорукама продаваца, добра алтернатива до почетка грејне сезоне су панелни радијатори, будући да се потрошња струје не разликује од осталих грејних тела, а најбоље загревају просторију.
Уз редовно плаћање централног грејања или припрему огрева за зиму, куповина грејалица суграђанима свакако је додатни удар на кућни buyеt. Како "Дневник" сазнаје у продавницама "Техноманија" и "Гигатрон", на стању има и уљаних и панелних радијатора, као и грејалица и калолифера.
– Сезона куповине грејних тела је почела и потражња је тренутно велика – казали су у "Техноманији". – Цене се разликују у зависности од снаге и марке, па панелни радијатори коштају од 6.000 динара па навише, док се неке мање грајалице могу наћи и за 3.000 и 4.000 динара. Грејалице већег капацитета, марке "Тесла" стају од 6.000 до 10.000 динара, а калолифери кинеске марке "Волт" могу да стају око 3.000 динара. Гаранција за ове производе важи две године.
Како додаје наш саговорник, скупљи радијатори француске марке "Ноирот" коштају од 20.000 динара па навише, уз могућност гаранције од 10 година. У скупљој класи, "Ноирот" се највише и продају, док су најпопуланији међу јефтинијим производима они марке "Волт" или "Тесла".
У продавници "Техноманија" имају калолифере марке "Утили", чија је цена 3.290 динара, као и панелни радијатори "Тизи" по цени од 13.000 динара.
Осим у продавницама технике, грејалице се могу купити и на тезгама новосадских пијаца. Како кажу трговци на Футошкој и Лиманској пијаци, највише се купују калолифери, односно, мање грејалице које добро греју, а повољне су. Поједини купци пазаре и више ођедном, како би загрејали веће просторије или у кући и стану има више просторија у којим бораве – најчешће је то случај са собама школараца, у којим деца уче, па је потребно и да буду топлије. Цене ових апарата крећу се до 2.000 динара, а уз њих купци имају двогодишњу гаранцију.
Осим што су популарна алтернативна грејна тела, много је Новосађана који се с ниским температурама боре захваљујући клима уређајима. Иако климе добро загревају, хладноћа их стиже када добију рачун за струју. Суграђанка Александра Новаковић рекла је да грејалицу пали повремено, али и да јој је основни извор топлотне енергије управо клима.
– Понекад палим грејалицу и успевам да загрејем простор у ком живим - казала је она. – Ипак, много чешће палим климу, па су ми и последњи рачуни за струју већи за око 1.000 динара.
Има и оних суграђана којима тренутне временске прилике толико и не сметају, те пажљиво штеде и одвајају новац за најхладније зимске дане. Једна од њих је суграђанка Милица Дикосавић, која је објаснила да не пали ни климу ни грејалице.
– У мом домаћинству нема деце, живим сама па када ми је хладно само огрнем ћебе – нашалила се Милица. – Када сине сунце, ја изађем у шетњу и тако пребродим овај прелазни период. Боље ми је да сада штедим и водим рачуна о потрошњи, него кад стигну мразеви.
Текст и фото: Д. Клашња