Разговор с младима кључан за њихову заштиту
Европски дан борбе против трговине људима је обележен у центру града акцијом којом се жели указати на овај глобални проблем.
На углу улица Змај Јовине и Модене налазио се штанд Црвеног крста Новог Сада, где су волонтери пролазницима делили информативни материјал, док су најмлађи могли да склапају слагалицу која је део превентивног пакета борбе против трговине љидима.
Према речима секретара Црвеног крста Новог Сада др Драгана Лазића, та хуманитарна организација има част да је део тима Града Новог Сада за борбу против трговине људима, те се труде да у новосадским основним и средњим школама, кроз вршњачку едукацију, пренесу неке основне информације и знања о тој пошасти савремене цивилизације.
- У оквиру Европског дана борбе против трговине људима, одржали смо и трибину на Филозофском факултету на ту тему, на ком је било присутно преко 110 студената - каже Лазић. - Град је препознао проблем као системски, те имамо тим Града у коме су представници градске управе, тужилаштва, судства, Центра за социјални рад, полиције и Црвеног крста, а ми се искључиво бавимо превенцијом. Наш основни задатак је да подижемо свест о томе кроз радионице које реализујемо за основце, средњошколце и студенте, на којима слушају о самом проблему трговине људима, како да не уђу у тај ланац, како да изађу из њега и обрате се одређеним институцијама, како да се понашају у иностранству и слично.
Руководитељка Сигурне женске куће Центра за социјални рад у Новом Саду Нада Падејски Шекеровић рекла је да подаци за прошлу годину говоре да су најчешће жртве сексуалне експлоатације жене и девојчице.
- Морамо да разумемо да жртва трговине неће доћи у Центар за социјални рад и рећи да је жртва, којој је потребна помоћ - наглашава наша саговорница. - То је веома комплексан феномен који подразумева бројне механизме контроле жртава и не само принуду, већ и психолошке механизме. Важно је да проактивно делујемо у процесу идентификације жртава трговине људима. Зато је, како каже, важно на Европски дан борбе против трговине људима говорити на јавном месту о тој области. Трговина људима не сме да буде тема о којој се говори у уским стручним круговима, јер сви морамо бити свесни да се трговина људима дешава у нашем граду и у нашем окружењу.
- Одсек за сузбијање трговине људима Полицијске управе у Новом Саду једна је од најефикаснијих у целој Србији, што показују подаци. Важно је радити у континуитету на обучености сензибилисаности, јер само тако можемо унапредити процес идентификације - казала је Падејски Шекеровић.
Према речима Наде Падејски Шекеровић, када путујемо, важно је понети копије личних документа, знати бројеве амбасада, конзулата и других представништава Србије у држави у коју се путује и одржавати контакт са породицом. Битно је знати како изгледају униформисани полицајци у држави у којој се борави. Када се оснива радни однос са неком страном компанијом или фирмом, битно је имати оверену копију, односно дупли превод наших докумената.
Волонтерка Црвеног крста Новог Сада и вршњачки едукатор у Програму борбе против трговине људима Сара Митричевић објаснила је да спроводе вршњачку едукацију, као најбољи потврђени начин да млади прихвате ново знање.
- За сваки одређени узраст постоји стандардизовани материјал, са разлогом одабран - каже Митричевић. - Ако радимо са децом, имамо ликове као што су Миша и Маша, уз које најбоље уче како да се заштите у неким ситуацијама, у смислу, ако им непознати чика приђе на улици и понуди бомбоном, или зове у своја кола, да не треба да прихватају помоћ од непознатих и слично. Ако су старији, имамо неке цртане филмове преко којих објашњавамо овај проблем, а да их не уплаши.
Јавну акцију реализује Црвени крст Новог Сада, у сарадњи са Полицијском управом Нови Сад и Одељењем криминалистичке полиције - Одсеком за сузбијање трговине и кријумчарења људи.
И. Б. и Т. Ћ.