Пећиначка шећерана ће за два месеца прерадити 300.000 тона репе
ПЕЋИНЦИ: Почетак овогодишње кампање прераде шећерне репе у погону Фабрике шећера „Суноко“ у Пећинцима, симболично је означен паљењем кречне пећи у присуству Синише Ђокића, председника општине Пећинци. Ова шећерана прерађује репу са територије целог Срема, а ове године се очекује да ће бити прерађено око 300.000 тона шећерне репе.
Шећерана је један од значајнијих прерађивачких капацитета на територији пећиначке општине, рекао је Синиша Ђокић изразивши и наду да ће се шећерна репа као пољопривредна култура у наредним годинама у већој мери вратити на наша поља и да ће се, како је рекао, поново вратити на место једне од најпрофитабилнијих култура за наше пољопривреднике.
- Ово је 43. кампања у нашем производном центру, а кренула је касније у односу на prеthodnе године, али суша коју смо имали у летњем периоду је продужила вегетацију репе, тако да смо чекали да репа буде технолошки зрела - појаснио је Бранислав Богдановић, технички директор производног центра Пећинци. - Ни сада се не можемо похвалити великом дигестијом, али не можемо више да чекамо. Очекујемо да ове године прерадимо око 300.000 тона шећерне репе, што је нешто мање него прошле године, али с обзиром на то каква је ове године ситуација са пољопривредним културама ми смо задовољни.
Сировински директор Миодраг Павловић, изнео је податак да је прошле године просек падавина у Срему током јула био 100 литара па квадратном метру, док је ове године било једва 10 литара у истом периоду. Ипак, у односу на остале пољопривредне културе, шећерна репа је претрпела најмању штету.
- Не зову је џабе краљицом поља. Кад год киша падне, од тренутка када је ставимо у земљу, па док је не извадимо, њој одговара – рекао је Павловић.
Он је додао да ће очекиваних 300.000 тона биће прерађено за око два месеца кампање, а шећерана је већ објавила услове за сетву шећерне репе наредне године.
- Услови су врло стимулативни и произвођачи већ позитивно реагују на њих, тако да ми очекујемо да ће у наредним годинама површине под шећерном репом бити знатно повећане. Цена по тони за наредну годину је 52 евра, а одмах по потписивању уговора произвођачу исплаћујемо 500 евра авансног и бескаматног финансирања по хектару уговорене површине. По записнику у мају још 500 евра, када видимо које су површине остале под шећерном репом, а сви репроматеријали – семена, пестициди, ђубрива, могу се код нас преузети на задужење под врло повољним условима. Према нашим произвођачима смо отворени и за све врсте помоћи око куповине маханизације или земљишта и могу нам се слободно обратити. То су врло атрактивни услови. Узели смо у обзир и пораст цене житарица и уљарица и изашли смо са условима који никада нису били овако повољни за шећерну репу – истакао је Павловић.
У пећиначкој општини је ове године репом засејано 150 хектара, а у шећерани очекују да ће површине у наредној години бити у најмању руку удвостручене.
В. Х.