Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Драшковић: Милошевић желео да изгуби Косово

12.09.2022. 17:12 17:16
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Председник Српског покрета обнове(СПО) Вук Драшковић изјавио је данас да му је бивши председник Србије Слободан Милошевић рекао да жели да изгуби Косово, јер је сматрао да Србија нема могућности да га задржи.

У изјави за Танјуг, Драшковић је рекао и да сматра да Србија још увек има историјску шансу да прихватањем плана Мартија Ахтисарија спречи независност Косова.



Драшковић каже да у својој најновијој књизи пише о разговорима са Милошевићем, али истиче да их никада није крио, већ да их је објављивао још док је бивши председник Србије био жив.



"Милошевић ми је рекао да Србија нема могућности, ни биолошких, ни војних, ни полицијских, ни финансијских да држи под окупацијом и стегом више од 90 одсто становништва на тој територији. Чак је у једном тренутку говорио да се заноси мишљу да Косово да у закуп Американцима на 50-так година, као што је Хонг Конг био привремено под британском управом", наводи лидер СПО.



Он додаје да је Милошевић сматрао да ће српски народ лако убедити да је Запад крив за губитак Косова, да ће се затим распирити антизападна осећања и до неразумности довести осећања према Русији.



"И то се десило", констатује председник СПО.



Он тврди да је постојао документ који нам је гарантовао останак КиМ у саставу Србије, као и останак наше полиције, војске и државне власти на Косову, уз обавезу да Приштини дамо такав степен аутономије који ће бити нешто мање од независности, и доста више од аутономије.



"Милошевић је то одбио. Сви покушаји Запада да га умилостиве и да изабере мир и опстанак Косова у Србији, пали су у воду. Чини ми се да је имао додатни мотив јер је на Западу био представљен као балкански касапин и готово да је желео улогу жртве највеће војне силе у историји света. И у томе је делимично успео", констатује Драшковић.



Говорећи о преговорима Београда и Приштине у Бриселу, он наглашава да су у питању преговори о техничким проблемима, а да су они о статусу КиМ завршени 2006. и 2007. и да више неће бити ни вођени.



Драшковић каже да је учествовао у тим преговорима где су главну улогу имали председник Борис Тадић и премијер Војислав Коштуница.



"На Бечким преговорима није постигнут договор и приступило се наметнутом решењу, који направио Марти Ахтисари кога је поставио генерални секретар УН", додао је.



Драшковић каже да је Русија до саме завршнице Бечких преговора снажно подржавала Ахтисаријев план, а у завршници је поставила ултиматум да све оно што добија Косово,морају добити Абхазија, Осетија, Придњестровље, тада Донбас није спомињан.



"Русија је тражила трговину, Запад је одбио трговину. Русија је онда припретила да ће ставити вето на Ахтисаријев документ у Савету безбедности и само због тога се Ахтисаријев документ се није нашао пред Саветом безбедности", поручује Драшковић.



Под притиском САД, каже, Албанци су прихватили сваку ставку Ахтисаријевог плана и обавезали се да ће то да уграде у законе и Устав Косова, док су Ахтисаријев план одбацили Србија и Русија.



"Русија тврди да нам она чува Косово, а суверенитета нема. Да нам она чува територијални интегритет, а ни њега нема. Најлакше је чувати нешто чега нема. А опет, свакој власти у Србији несрећа Косова служи и за пропагандне циљеве", тврди Драшковић.



Он верује да Србија још увек може да се избори за неку, побољшану верзију Ахтисаријевог плана и тако сачува територијални интегритет земље.



Како наводи, према Ахтисаријевом плану, нема обавезе Србије да призна Косово, већ само да призна реалност његовог постојања и чланства у међународним организацијама.



"Ахтисаријев документ почива на четири основна принципа за које је гласала и Русија. Нема уједињена Косова са Албанијом, нема повратка државе Србије на Косово, нема поделе Косова и највећи могући степен заштите права Срба на Косову и њихове верске и културне баштине", каже Драшковић.



Он набраја да су, према Ахтисаријевом плану, српски језик и ћирилица проглашени равноправним са албанским на целом Косову.



"Сви натписи морају бити истакнути на оба језика и на ћириличном и на латиничном писму, на српском и албанском. За око 40 цркава и манастира на Косову, предвиђено је формирање заштићених зона, у које Албанци не само да не могу да се насељавају, већ не могу ни да залазе", наглашава лидер СПО.



Он додаје да је уместо четири, предвиђено 10 општина са српском већином, као и Заједница српских општина са високим степеном економске и културне аутономије и правом да успоставља сваку врсту сарадње са државом Србијом.



Такође, Србима је загарантовано држављанство Србије, а у парламенту и Влади Косова, према Ахтисаријевом плану, мора да има више Срба него што их процентуално има.



Предвиђено је и формирање специјалне полицијске јединице за чување цркава и манастира која мора бити већински српска и чији командант мора бити Србин.



"Народ у Србији о томе ништа не зна, јер је то од њега сакривено. Сутра је седница Скупштине, па да видимо да ли ће неко упознати посланике шта пише у Ахтисаријевом документу", поручује Драшковић.



Он подсећа да је Марти Ахтисари из Карелије, финске провинције коју су 1945. окупирали Руси и из које су протерали 400.000 Финаца.



"Међу њима и Ахтисарија и његову породицу, па је он имао много разумевања за положај Срба на Косову", констатовао је Драшковић.

Пише:
Пошаљите коментар