Капор: Нафте ће бити, да ли ћемо моћи и да је прерађујемо
БЕОГРАД: Стручњак за енергетику Миодраг Капор, изјавио је данас да Србији од 1. новембра, када буде ступио на снагу шести пакет санкција ЕУ Русији, не прети опасност због забране увоза руске нафте, него од евентуалне забране да се она прерађује у руској рафинерији у Панчеву.
"Ми увозимо ту тешку нафту, тако да можемо да увозимо са Блиског истока, из Ирака, као што смо већ увозили, тако да не видим да ту може да буде проблема да увозимо неку другу нафту осим руске. Проблем може да буде то што је НИС у већинском руском власништву, па да ЕУ забрани пренос нафте у у већински руску рафинерију, али се надам да до тога неће доћи", рекао је Капор Танјугу.
На питање да ли ћемо моћи да обезбедимо довољне количине електричне енергије, због ниског водостаја Дунава и све виших увозних цена стује на европском тржишту, одговорио је позитивно, али и додао да је питање колико ћемо то да платимо.
"Увозимо доста због неадекватне бриге за ЕПС, тако да морамо да увозимо и морамо да нађемо новац да то платимо, а платићемо задуживањем. Каматне стопе су и даље релативно ниске, али оне се подижу, тако да ће бити проблема што се тога тиче", оценио је Капор.
Закључио је да ћемо морати да увозимо електричну енергију, без обзира на цену која ће морати да се плати за то, због погрешних одлука из прошлости и због тога што немамо довољно сопствених енергената.
"Ми производимо преко 50 одсто струје из термоелектрана, а угаљ из Бугарске може знатно да утиче на то. Ми ћемо тај угаљ из Бугарске некако да довучемо, али је питање цене. Шта је ту је, ми ћемо то морати да урадимо", сматра Капор.
Каже како остаје да гледамо у небо и надамо се да ће кише подићи водостаје, да би мрки угаљ неопходан нашим термоелектранама био допремљен баржама уз ниже трошкове.
Капор апелује да се више улаже у биомасу као сопствени извор енергије, где имамо компаративне предности у односу на ЕУ.
"Другим речима. можемо из ње да производимо енергију више од других и да је извозимо. Постоје примери у неким другим земљама попут Пољске, где ради једно велико постројење на био масу. Ми имамо технологију, имамо знање, Војводина је посебно богата биомасом, тако да бих ја волео да ту направимо једну електрану на биомасу. Имамо позитиван пример у Прибоју који се греје на биомасу", навео је Капор.
Он је на питање зашто на домаћем тржишту нема довољно пелета рекао да се такве ствари дешавају када држава хоће да контролише цену неког производа, па се створи сиво тржиште.
"Произвођач ''Srbijašumе'' каже да су испоручили довољне количине пелета на тржиште, дистрибутери кажу да нема довојно пелета на тржишту и да то није истина, а с друге стране имамо српски пелет чак на тржишту Словеније", напоменуо је Капор.
Нагласио је да не жели да шпекулише с тим шта се догодило, јер нема довољно информација у јавности о томе, али оценио да се то дешава увек када се држава меша у тржиште и створи поремећај на њему.
"Ја не кажем да држава то не треба да уради, али знате како, људи су уложили у нека постројења за биомасу да би добили неки профит, а сада држва покушава да то отме због погрешне енергетске полтике", сматра Капор.