Престижна награда Златна јабука Српској Атини
Нови Сад је ове године добитник престижне награде Међународне федерације туристичких новинара и писаца о туризму - ФИЈЕТ - „Златна јабука”.
Награда „Златна јабука”, /”Ла Pomme д’Ор” или „The Голден Apple”/ утемељена је 1970. године и замишљена као симбол нових стремљења и домета у светском туризму. Додељује се сваке године организацијама, државама, градовима или појединцима за допринос у покрету за уједињење планете као наше заједничке домовине.
Од оснивања је награду „Златна Јабука” добило више од педесет лауреата, а Новом Саду ова престижна награду стиже у години када је и Престоница културе Европе. Награда „Златна јабука” биће уручена 9. септембра, када ће је у Градској кући Новог Сада примити градоначелник Милош Вучевић. Уручењу ће, како је најављено, присуствовати еминентни гости, као и делегација ФИЈЕТ, коју ће предводити председник Асоцијације, некадашњи министар туризма Туниса Тижени Хадад.
Међународна федерација туристичких новинара и писаца у туризму – ФИЈЕТ основана је пре седамдесет година у Паризу с циљем афирмације и развоја одрживог туризма и међународне културне сарадње. Међу оснивачима је био и легендарни писац Ирвин Шоу, који је тих година објавио роман „Парис, Парис”. Организација је током година стасавала у истински светски покрет и данас је придружен члан Светске туристичке организације Уједињених нација UNWTO. ФИЈЕТ Србија је приступила покрету 2010. године, када је примљена у чланство на конгресу у Истанбулу.
Делегација ФИЈЕТ-а ће се током боравка у Новом Саду упознати с културно-историјским богатствима главног града Војводине - од винских путева, миленијумске заоставштине Панонског мора, салашарских гастро садржаја и манастира северне Фрушке Горе.
Новосадски туризам ове године обележиле су организоване посете путника са крузера, масовни доласци возом, као и многобројни фестивали и спортски догађаји, што је резултирало повећањем броја долазака и ноћења туриста у смештајним објектима, великим бројем излетника, као и значајним пристајањем путничких бродова.. Како додају у Туристичкој организацији града значајни фактор у туристичком развоју града имао је наутички туризам, према информацијама Агенције за управљање лукама. У првој половини године на новосадско путничко пристаниште искрцало се 16.513 путника из 170 пристиглих бродова, којих је било највише у јуну (68), као и путника (6.683). Током маја забележено је 64 пристајања са 6.321 путником, што је знатно повећање у односу на лане, када је током целе године пристало 132 брода са 11.717 путника.
Војвођанске градове посетило је 151.396 туриста (домаћих 72.187 и страних 79.209), од чега је половина посетила Нови Сад
Награду „Златна јабука” за 2015. годину додељена је Палићу. Ово престижно признање тада је први пут добила нека туристичка дестинација у Србији а Светска федерација новинара и писаца у туризму је препознала природно, културно и историјско наслеђе дестинације Палић, која је те године обележила 170 година туристичке традиције.
Реултати анкете ТОНС-а показали су да је највише туриста у Новом Саду било из Источне Европе, потом са територије бивше Југославије, Западне Европе, Азије, Северне Америке и Аустралије, Јужне Америке и Африке. Најатрактивније локације туристима су центар града, Петроварадинска тврђава, паркови, Штранд и фрушкогорски манастири, а програме Европске престонице културе у јуну је посетило 13,8 одсто страних и 14,7 одсто домаћих туриста.
Подаци Републичког завода за статистику показали су да је у првих шест месеци ове године у Новом Саду боравило 96.898 туриста (41.962 домаћих и 54.936 страних), што је повећање од 115,8 одсто у односу на исти период прошле године. Највећи број странаца допутовао је из Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније, Руске Федерације, Северне Македоније, Немачке, Румуније, Мађарске, Црне Горе и Бугарске. Што се тиче ноћења у Новом Саду и околини, у првој половини ове године забележено их је 249.268, и то домаћих туриста 83.526 и 165.742 страних. У Новом Саду највише су ноћили туристи из Руске Федерације, Босне и Херцеговине, осталих ваневропских земаља, Хрватске, Турске, Словеније, Немачке, Северне Македоније, Румуније и САД.
Више од две петине туриста је у Нови Сад стигло возом (37,8 одсто страних и 43,1 домаћих), док је следеће најчешће превозно средство аутомобил (42,7 одсто странци и 36 одсто домаћи), док су авионски превоз користили искључиво страни туристи, и то 53,3 одсто њих.
Резултати ће бити још бољи када се урачунају и летњи месеци пошто је Нови Сад и лети омиљена дестинација многих, посебно младих који долазе на „Егзит”. Овај музички фестивал је као новосадски бренд постао светски и широм отвара туристичка врата Српске Атине.
Д. Андулајевић
Ј. Вукашиновић