Prestižna nagrada Zlatna jabuka Srpskoj Atini
Novi Sad je ove godine dobitnik prestižne nagrade Međunarodne federacije turističkih novinara i pisaca o turizmu - FIJET - „Zlatna jabuka”.
Nagrada „Zlatna jabuka”, /”La Pomme d’Or” ili „The Golden Apple”/ utemeljena je 1970. godine i zamišljena kao simbol novih stremljenja i dometa u svetskom turizmu. Dodeljuje se svake godine organizacijama, državama, gradovima ili pojedincima za doprinos u pokretu za ujedinjenje planete kao naše zajedničke domovine.
Od osnivanja je nagradu „Zlatna Jabuka” dobilo više od pedeset laureata, a Novom Sadu ova prestižna nagradu stiže u godini kada je i Prestonica kulture Evrope. Nagrada „Zlatna jabuka” biće uručena 9. septembra, kada će je u Gradskoj kući Novog Sada primiti gradonačelnik Miloš Vučević. Uručenju će, kako je najavljeno, prisustvovati eminentni gosti, kao i delegacija FIJET, koju će predvoditi predsednik Asocijacije, nekadašnji ministar turizma Tunisa Tiženi Hadad.
Međunarodna federacija turističkih novinara i pisaca u turizmu – FIJET osnovana je pre sedamdeset godina u Parizu s ciljem afirmacije i razvoja održivog turizma i međunarodne kulturne saradnje. Među osnivačima je bio i legendarni pisac Irvin Šou, koji je tih godina objavio roman „Paris, Paris”. Organizacija je tokom godina stasavala u istinski svetski pokret i danas je pridružen član Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija UNWTO. FIJET Srbija je pristupila pokretu 2010. godine, kada je primljena u članstvo na kongresu u Istanbulu.
Delegacija FIJET-a će se tokom boravka u Novom Sadu upoznati s kulturno-istorijskim bogatstvima glavnog grada Vojvodine - od vinskih puteva, milenijumske zaostavštine Panonskog mora, salašarskih gastro sadržaja i manastira severne Fruške Gore.
Novosadski turizam ove godine obeležile su organizovane posete putnika sa kruzera, masovni dolasci vozom, kao i mnogobrojni festivali i sportski događaji, što je rezultiralo povećanjem broja dolazaka i noćenja turista u smeštajnim objektima, velikim brojem izletnika, kao i značajnim pristajanjem putničkih brodova.. Kako dodaju u Turističkoj organizaciji grada značajni faktor u turističkom razvoju grada imao je nautički turizam, prema informacijama Agencije za upravljanje lukama. U prvoj polovini godine na novosadsko putničko pristanište iskrcalo se 16.513 putnika iz 170 pristiglih brodova, kojih je bilo najviše u junu (68), kao i putnika (6.683). Tokom maja zabeleženo je 64 pristajanja sa 6.321 putnikom, što je znatno povećanje u odnosu na lane, kada je tokom cele godine pristalo 132 broda sa 11.717 putnika.
Vojvođanske gradove posetilo je 151.396 turista (domaćih 72.187 i stranih 79.209), od čega je polovina posetila Novi Sad
Nagradu „Zlatna jabuka” za 2015. godinu dodeljena je Paliću. Ovo prestižno priznanje tada je prvi put dobila neka turistička destinacija u Srbiji a Svetska federacija novinara i pisaca u turizmu je prepoznala prirodno, kulturno i istorijsko nasleđe destinacije Palić, koja je te godine obeležila 170 godina turističke tradicije.
Reultati ankete TONS-a pokazali su da je najviše turista u Novom Sadu bilo iz Istočne Evrope, potom sa teritorije bivše Jugoslavije, Zapadne Evrope, Azije, Severne Amerike i Australije, Južne Amerike i Afrike. Najatraktivnije lokacije turistima su centar grada, Petrovaradinska tvrđava, parkovi, Štrand i fruškogorski manastiri, a programe Evropske prestonice kulture u junu je posetilo 13,8 odsto stranih i 14,7 odsto domaćih turista.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazali su da je u prvih šest meseci ove godine u Novom Sadu boravilo 96.898 turista (41.962 domaćih i 54.936 stranih), što je povećanje od 115,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Najveći broj stranaca doputovao je iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Ruske Federacije, Severne Makedonije, Nemačke, Rumunije, Mađarske, Crne Gore i Bugarske. Što se tiče noćenja u Novom Sadu i okolini, u prvoj polovini ove godine zabeleženo ih je 249.268, i to domaćih turista 83.526 i 165.742 stranih. U Novom Sadu najviše su noćili turisti iz Ruske Federacije, Bosne i Hercegovine, ostalih vanevropskih zemalja, Hrvatske, Turske, Slovenije, Nemačke, Severne Makedonije, Rumunije i SAD.
Više od dve petine turista je u Novi Sad stiglo vozom (37,8 odsto stranih i 43,1 domaćih), dok je sledeće najčešće prevozno sredstvo automobil (42,7 odsto stranci i 36 odsto domaći), dok su avionski prevoz koristili isključivo strani turisti, i to 53,3 odsto njih.
Rezultati će biti još bolji kada se uračunaju i letnji meseci pošto je Novi Sad i leti omiljena destinacija mnogih, posebno mladih koji dolaze na „Egzit”. Ovaj muzički festival je kao novosadski brend postao svetski i širom otvara turistička vrata Srpske Atine.
D. Andulajević
J. Vukašinović