Удружење пчелара Бачка Топола набавило комору за декристализацију
БАЧКА ТОПОЛА: Удружење пчелара Бачка Топола недавно је набавило савремену комору за декристализацију меда, за шта су, преко конкурса од општине, добили 150.000 динара.
Комору ће користити чланови удружења којих тренутно има око 80, а све у циљу добробити њихових потрошача који ће бити сигурни да је мед декристализован на правилан начин уз дигиталну контролу температуре.
- Реч је о комори у коју могу да стану два до три бурета меда, тако да ко год жели од наших чланова, може да је користи - каже председник Удружења Мирко Спасојевић, напомињући да је комора за сада смештена у Бачкој Тополи код једног члана. - Удружење нема свој простор, покушавали смо то да решимо преко међународног пројекта у сарадњи са Мађарском, али нисмо прошли. Идеја нам је била да обезбедимо просторију у оквиру наше пољопривредне школе, где ђаци већ имају пчеларску секцију. Тренутно смо у фази да скупљамо новац како бисмо купили неку кућу у Бачкој Тополи, али покушаваћемо још преко пројеката да дођемо до простора.
Удружење пчелара Бачка Топола постоји већ скоро читав век. Сваке године се труде да преко општинских кункурса набаве сву неопходну опрему, па су тако прошле године успели да купе и најсавременији апарат из Европске уније, а који служи за третирање паразита варое природним средством, или оксалном киселином.
- Планирамо да набавимо и дупликатор, линију за пуњење меда и линију за прављење сатних основа, али то су велике инвестиције, тако да не можемо да рачунамо само на новац од Општине - каже Спасојевић.
Чланови овог удружења нису само они који живе и врцају мед на територији општине Бачка Топола, већ имају и пчеларе из Врбаса, Куле, Липара... На годишњем нивоу, у просеку, ако је година задовољавајућа, укупно изврцају до 30 тона меда. Међутим, бавити се овом пољопривредном граном је све теже.
- Задњих година то је, како би се рекло мрка капа – вели наш саговорник, додајући да највише изврцају меда од уљане репице, док има и багрема и липе, али до њих долазе на Церу или на граници код Суботице. - Имамо проблем са тровањем. Пре неколико година смо доживели да нам је страдало хиљаду друштава. Људи прскају своје усеве, а никад не знаш кад ће, како и чиме да прскају, а неки нам не јаве и не упозоравају нас.
Удружење на јесен почиње с новом сезоном предавања за пчеларе, па ће направити нови пресек чланова, а све људбитеље меда очекују на јубиларном 20. Сајму меда који ће се одржати 17. септембра у Бачкој Тополи.
Текст и фото: Л. Радловачки