Каћанин Александар Лацковић дизајнирао тродимензионалну кутију за јаја
Садашње картонске или пластичне кутије за јаја већини купаца стварају велике муке, да не говоримо о кесама које су несигурне приликом ношења пет или десет комада овог прехрамбеног производа.
Сигурни смо да би одлазак из продавнице или са пијаце у будућности био много лакши уколико би и транспорт једне од најважнијих животних намирница изгледао другачије.
Решење овог проблема нуди проналазач Александар Лацковић из Каћа, који је дизајнирао потпуно нову тродимензионалну кутију. У њеном унутрашњем делу, који је еластичан, свако јаје има своје место и нема додира са спољним светом, нарочито због чврсте конструкције која је специфична за ово паковање, иако наизглед не делује тако.
– Сваки пут кад одем у продавницу, отварам кутије са јајима и готово увек приметим да је бар једно напукнуто или разбијено – истакао је Александар. – То ме је прилично нервирало, па сам почео да размишљам може ли нешто боље да се учини. У почетку нисам знао како бих то могао да побољшам. Испробавао сам више варијаната, са разним врстама картона, све док нисам закључио да ће кутија од микровала и ПЕТ амбалаже бити најбоља. Када сам и званично решио како ћу дизајнирати кутију, идеје су долазиле саме од себе и није било потешкоће приликом конструисања.
Осим што би наши суграђани своју децу могли да шаљу у набавку без имало страха да ли ће направити неку штету, имали би прилику да се увере у многе предности које пружа овај иновативни производ. Интересантно је да кутију са отвореним поклопцем можете да окренете за 180 степени, а да јаје не испадне, а камоли да се разбије.
Док је унутрашњи део кутије „Лаца” револуционаран и са својим карактеристикама потпуно функционалан за коришћење, спољашњи део се веома лако склапа и расклапа да би сваком купцу и продавцу употреба била још доступнија.
– Ово је нулти производ, што значи да ниједан на свету такав није направљен – рекао је Александар. – Процес дизајнирања трајао је две године, од размишљања како начинити сигурну и флексибилну кутију која би била занимљива за тржиште па до саме израде.
Када је реч о флексибилности кутије, у њу могу да стану јаја разних класа, као што су С (до 53 г), М (53–63 г) и Л класа (63–73 г), док једино за јаја ЏЛ класе (од 73 г) не би било места јер премашују величину садашњег нултог производа. Наш саговорник наводи да би уз ситне исправке могло да се направи простора и за ту врсту.
Битно је нагласити да производња не би била скупа, што значи да и крајња цена не би требало да буде већа од вредности данашњег паковања од ПЕТ амбалаже, које кошта од 13 до 15 динара. Каћки проналазач се нада да ће пронаћи озбиљног инвеститора који би уз помоћ правих машина могао да направи од 500.000 до 1.000.000 кутија на дневном нивоу, јер је потражња за овим производом огромна будући да се свакодневно у нашој земљи произведе и до три милиона јаја.
Александар наглашава и да је ангажовао правног заступника с којим је потписао уговор о поверљивости који штити овај дизајн од било какве злоупотребе, а уколико би до ње дошло, следиле би велике новчане казне.
– Ова кутија је светски пројекат и није намењена само за локално тржиште и за Србију – објашњава Александар. – Потенцијални инвеститори о свему овоме могу да се информишу и на мом каналу на Јутјубу (канал: Александар Лацковиц), где је видео-снимак о овом проналаску преведен на више страних језика.
А. Чегар