Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Срби украли најређи дијамант на свету?

01.08.2022. 13:31 13:48
Пише:
Фото: Pixabay.com

Банда “Пинк Пантер” извела је још једну спекракуларну пљачку, овога пута у Холандији. Полиција те државе интезивно трага за осумњиченом петорком, која је маскирана упала на сајам уметности и антиквитета ТЕФАФ  и однела посебан жути дијамант, а сва сумња пада на „Пинк пантере” са Балкана, преноси РТ Лниеуњс.

Оружана пљачка догодила се још 29. јуна у јутарњим часовима на веома посећеном сајму уметности ТЕФАФ у МЕЧ-у у Мастрихту, а обелодањена је тек крајем прошле недеље.

- Сумња се да су у питању „Пинк пантери” са Балкана, и да су у питању вероватно Срби, јер су они и више него познати чланове ове озлоглашене банде - пишу холандски медији.

Истражитељи су се огласили 4. јула и објавили нове фотографије и видео-снимке пљачке. На фотографијама се јасно виде лица разбојника, њихово бекство, као и слика могућег петог члана банде.

- Непознати мушкарац, иначе, пети осумњичени, купио је карту за четворицу разбојника како би могли да уђу на сајам. Полиција сумња да су наочаре које носе разбојници део њихове маске - навели су холандски медији.

Видео-снимак који су снимили очевици ове спектакуларне пљачке показује да четворица мушкараца у јакнама и са качкетима, налик онима које носе ликови популарне серије „Peaky Блиндерс” (Бирмингемска банда), учествују у пљачки. Један од њих има мацолу којом разбија излог, док су га други пљачкаши окружили и оружјем прете сваком ко се приближи. Када се дијамант нашао у руци пљачкаша, он је узео плен, ставио га у врећу и кренуо да трчи заједно са својом екипом и излазе из објекта у непознатом правцу.

Група пљачкаша позната под именом „Пинк Пантер” одавно је стекла своје место у историји криминала.

Пљачкали су у Дубаију, Јапану, Швајцарској, Лондону, Паризу и Монте Карлу. Интерпол процењује да су чланови ружичасте банде, путујуће групе од око 200 професионалаца махом са простора бивше Југославије, извршили више од 150 пљачки и однели накит и сатове вредне непуних 250 милиона евра.

Група је први пут привукла пажњу јавности 1993. године када је извршила пљачку дијаманата у вредности од 500.000 фунти у области Мејфер у центру Лондона. Лопови су сакрили дијаманте у кутијици са кремом за лице, тако опонашајући сцену из филма “Повратак Пинк Пантера”.

У мају 2005. године, “Граф”, експерт за дијаманте из Лондона, био је мета напада у коме је опљачкано скоро милион фунти у накиту. Три човека су била осумњичена да стоје иза пљачке, од којих је један био наоружан. “Граф” је био опљачкан и 2002. године када му је украдено 23 милиона фунти, од чега су му три милиона враћена две године касније, а један од лопова је осуђен на 15 година у јулу 2004.

Пљачка у Дубаију 2007. сматра се најспектакуларнијом коју је банда Пинк Пантер извела. Тада су четворица пљачкаша са два аудија дошла до тржног центра „Вафи сити” у Дубаију. Бели ауди паркирали су поред драгуљарнице „Граф”, док су црним аутомобилом, возећи у рикверц, разбили излог златаре. Из аутомобила су потом истрчала тројица маскираних мушкараца и за само минут и по утрчали у златару, отели две вреће пуне накита, вратили се у ауто и побегли. Вредност накита била је 11 милиона евра.

Према наводима “Гардијана”, банда је од језгра које су чинили криминалци са Цетиња и околине прерасла у шири савез група људи који су махом пореклом са Балкана. На несрећу Интерпола и полиције из неких двадесетак земаља у којима су оперисали, ова банда поседује одређени стил и гламур и скоро необавезну ноншаланцију са којом пљачка јувелирнице само за најбогатије.

Тако су чланови банде једну од пљачки у Сен Тропеу извели у кошуљама с цветним дезеном, а у бекство су се дали глисером. Полицији се, међутим, нимало не допада што је Пинк Пантер добио одређени ореол глобалне, романтичне легенде наглашене чињеницом да су људи из једног од најсиромашнијих делова Европе решили да краду од оних који су немогуће богати.

Полицијска процена, на коју се британски лист “Гардијан” позива, јесте и да банда, врло вероватно, оперише по налогу трговаца драгуљима на црном тржишту, који их ангажју за послове отимања конкретних драгуља. Лист наводи и да је, како се чини, далеко теже доћи до украденог драгог камења, него ставити лисице члановима банде. У последње време је у руке полиције пало неколико, верује се, важних чланова банде.

“Гардијан” преноси и део разговора који је на Цетињу, са једним чланом банде, водио новинар америчког листа “Њујоркер”. Тај члан банде је рекао да је гесло банде „дискреција”, да имају људе који их снабдевају опремом за елиминиацију алармних система, да их кријумчари глисерима пребацују преко Јадрана и да им је, у једном тренутку, наводну заштиту пружао и српски ДБ.

Оливера Ћирковић мозак многих операција

Оливера Ћирковић је најпопуларнија српска „Пинк Пантерка” која је читаву своју криминалну каријеру испричала јавно. Од успешне кошаркашице, Оливера је брзо прешла у воде са оне стране закона и постала мозак многих операција „Пинк Пантера” на територији Грчке.

Први пут је ухапшена на Криту 2006. године јер је организовала пљачку златаре, због које је робијала две и по године. Након тога, „каријеру” је наставила у поменутој озлоглашеној организацији, а како се писало помагала је и Душку Мартиновићу у Сен Тропеу. Она тада није пала са њим, али је ухапшена у Грчкој током припреме пљачке 2012, но, успела је да побегне из грчког затвора.

Исте године је ухваћена и враћена у затвор са казном робије дугом 32 године и шест месеци. Након бројних апелационих судова, из затвора је изашла 2017.

Оливера је у више наврата и јавно објаснила да „Пинк Пантери” немају свог вођу и организатора, већ да сви раде за себе, али да је начин обављања посла оно што их повезује.

Д. Н. - М. Б.

Пише:
Пошаљите коментар