Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Ветернику ОШ „Марија Трандафил” поносно носи статус еко-школе

26.07.2022. 15:50 15:55
Пише:
Фото: Ф. Бакић

Основна школа „Марија Трандафил” у Ветернику стекла је зелену заставу – обележје еко--школе, а за тај пројекат из ове установе пријавили су се две године раније.

Улазак у пројекат подразумевао је доста узајамног рада, труда, подршке, разумевања и договора запослених, родитеља, деце и локалне самоуправе, а како је директорица те школе Милијана Граховац Проле рекла за “Дневник”, статус еко-школе донео је и велику одговорност, као и прилику да другим школама буду пример спровођења новог модела образовања младих генерација, што је, према њеним речима, правилан и здрав однос ученика према животној средини.

– За сваку школску годину правимо календар активности у оквиру “еко-школе”, попут обележавања Међународног дана проналазача и Светског дана здраве хране када правимо сајмове здраве хране – казала је наша саговорница. – Обележавамо и Светски дан љубазности, Недељу толеранције, Међународни дан планина, израђујемо новогодишње украса од рециклираних материјала...Посебно је значајан и Дан ружичастих мајица, када сви у школу долазимо у ружичастом и тај дан обележавамо и као Дан против вршњачког насиља.

У холу школе постављена је дробилица конзерви, али се оне тренутно не сакупљају јер нема довољно покривеног простора у дворишту за њихово одлагање. Ипак, запослени у школи уче децу о рециклирању конзерви и тетрапака, а понајвише се прикупља хартија, будући да је ње највише у школама.

– Имамо склопљен уговор са фирмом којој предајемо папир за који у свакој учионици постоји кутија и учимо наше ђаке да се хартија не баца у канту за отпад – казала је Граховац Проле. – Поред хартије, скупљамо и пластичне чепове, а два пута годишње прикупљамо старе уређаје, телевизоре и рачунаре. Тренутно планирамо и систем за прикупљање пластике.

Ђаци ОШ „Марија Трандафил” учествују и у одржавању дворишта, те се старају о чак две цветне баштице, које радо уређују. Како би се складни однос у еколошким активностима пренео и на другарске односе, Тим за заштиту од насиља, злостављања и занемаривања проценио је да је школи потребно “Сандуче поверења”, будући да ученици који трпе насиље често не желе да се директно повере особљу.

Поред хартије, скупљамо и пластичне чепове,два пута годишње прикупљамо старе уређаје, телевизоре и рачунаре, а планирамо и систем за прикупљање пластике (Милијана Граховац Проле)

– Сматрамо да је то адекватан начин да дођемо до сазнања о насиљу и проблемима ученика, како бисмо правовремено одреаговали и спровели одређене мере – казала је Милијана Граховац Проле. – “Сандуче поверења” постављено је у приземљу и на првом спрату, а постоји и једно на сајту школе, што је прилика да свако, потпуно анонимно, пријави сваки облик насиља о ком има сазнање. Наравно, ми такође спроводимо едукативне мере и трудимо се да деци подигнемо свест о вршњачком насиљу и едукујемо их о последицама које оно проузрокује.

Директорица поносно истиче да у честим еколошким активностима родитељи радо учествују и својим примером додатно мотивишу децу, те да сајмове здраве хране и базаре организују током школске године, а неколико пута и у хуманитарне сврхе, односно, тада се прикупља новац за прве кораке ђака те школе Бору Станојевића, који има церебралну парализу.

– Приход од базара и сајмова користимо и у едукативне сврхе, тако што се, спрам скупљеног новца, ученици договарају са разредним старешинама о куповини потрепштина за учионице – објаснила је она. – На тај начин их учимо да се привређивањем зарађује новац који они, као заједница, могу да искористе на куповину ствари које су им свима потребне и сматрамо да је то важна лекција коју треба да понесу из школе.


На добром гласу

Основна школа „Марија Трандафил” основана је 2009. године и тада је имала уписаних 160 ученика, а сада броји чак 743 ђака. Та бројка уједно се и граничи са капацитетом школе, те у сваком, осим шестом и седмом разреду, има по четири одељења.

– Током година смо знатно напредовали, то је све резултат заједничког труда колега са којима радим од првог дана, одлично се споразумевамо – истакла је директорка Милијана Граховац Проле. – Ова школа је данас на добром гласу, иза тога заиста стоји један сложни колектив и поносна сам на то као руководилац школе.


Иначе, школа има посебно место у холу за успомене са еколошких акција и признања која су ђаци стекли, радове и фотографије својих ученика, као и предмете које су креирали.

Данијела Андулајевић

Пише:
Пошаљите коментар