Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Veterniku OŠ „Marija Trandafil” ponosno nosi status eko-škole

26.07.2022. 15:50 15:55
Piše:
Foto: F. Bakić

Osnovna škola „Marija Trandafil” u Veterniku stekla je zelenu zastavu – obeležje eko--škole, a za taj projekat iz ove ustanove prijavili su se dve godine ranije.

Ulazak u projekat podrazumevao je dosta uzajamnog rada, truda, podrške, razumevanja i dogovora zaposlenih, roditelja, dece i lokalne samouprave, a kako je direktorica te škole Milijana Grahovac Prole rekla za “Dnevnik”, status eko-škole doneo je i veliku odgovornost, kao i priliku da drugim školama budu primer sprovođenja novog modela obrazovanja mladih generacija, što je, prema njenim rečima, pravilan i zdrav odnos učenika prema životnoj sredini.

– Za svaku školsku godinu pravimo kalendar aktivnosti u okviru “eko-škole”, poput obeležavanja Međunarodnog dana pronalazača i Svetskog dana zdrave hrane kada pravimo sajmove zdrave hrane – kazala je naša sagovornica. – Obeležavamo i Svetski dan ljubaznosti, Nedelju tolerancije, Međunarodni dan planina, izrađujemo novogodišnje ukrasa od recikliranih materijala...Posebno je značajan i Dan ružičastih majica, kada svi u školu dolazimo u ružičastom i taj dan obeležavamo i kao Dan protiv vršnjačkog nasilja.

U holu škole postavljena je drobilica konzervi, ali se one trenutno ne sakupljaju jer nema dovoljno pokrivenog prostora u dvorištu za njihovo odlaganje. Ipak, zaposleni u školi uče decu o recikliranju konzervi i tetrapaka, a ponajviše se prikuplja hartija, budući da je nje najviše u školama.

– Imamo sklopljen ugovor sa firmom kojoj predajemo papir za koji u svakoj učionici postoji kutija i učimo naše đake da se hartija ne baca u kantu za otpad – kazala je Grahovac Prole. – Pored hartije, skupljamo i plastične čepove, a dva puta godišnje prikupljamo stare uređaje, televizore i računare. Trenutno planiramo i sistem za prikupljanje plastike.

Đaci OŠ „Marija Trandafil” učestvuju i u održavanju dvorišta, te se staraju o čak dve cvetne baštice, koje rado uređuju. Kako bi se skladni odnos u ekološkim aktivnostima preneo i na drugarske odnose, Tim za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja procenio je da je školi potrebno “Sanduče poverenja”, budući da učenici koji trpe nasilje često ne žele da se direktno povere osoblju.

Pored hartije, skupljamo i plastične čepove,dva puta godišnje prikupljamo stare uređaje, televizore i računare, a planiramo i sistem za prikupljanje plastike (Milijana Grahovac Prole)

– Smatramo da je to adekvatan način da dođemo do saznanja o nasilju i problemima učenika, kako bismo pravovremeno odreagovali i sproveli određene mere – kazala je Milijana Grahovac Prole. – “Sanduče poverenja” postavljeno je u prizemlju i na prvom spratu, a postoji i jedno na sajtu škole, što je prilika da svako, potpuno anonimno, prijavi svaki oblik nasilja o kom ima saznanje. Naravno, mi takođe sprovodimo edukativne mere i trudimo se da deci podignemo svest o vršnjačkom nasilju i edukujemo ih o posledicama koje ono prouzrokuje.

Direktorica ponosno ističe da u čestim ekološkim aktivnostima roditelji rado učestvuju i svojim primerom dodatno motivišu decu, te da sajmove zdrave hrane i bazare organizuju tokom školske godine, a nekoliko puta i u humanitarne svrhe, odnosno, tada se prikuplja novac za prve korake đaka te škole Boru Stanojevića, koji ima cerebralnu paralizu.

– Prihod od bazara i sajmova koristimo i u edukativne svrhe, tako što se, spram skupljenog novca, učenici dogovaraju sa razrednim starešinama o kupovini potrepština za učionice – objasnila je ona. – Na taj način ih učimo da se privređivanjem zarađuje novac koji oni, kao zajednica, mogu da iskoriste na kupovinu stvari koje su im svima potrebne i smatramo da je to važna lekcija koju treba da ponesu iz škole.


Na dobrom glasu

Osnovna škola „Marija Trandafil” osnovana je 2009. godine i tada je imala upisanih 160 učenika, a sada broji čak 743 đaka. Ta brojka ujedno se i graniči sa kapacitetom škole, te u svakom, osim šestom i sedmom razredu, ima po četiri odeljenja.

– Tokom godina smo znatno napredovali, to je sve rezultat zajedničkog truda kolega sa kojima radim od prvog dana, odlično se sporazumevamo – istakla je direktorka Milijana Grahovac Prole. – Ova škola je danas na dobrom glasu, iza toga zaista stoji jedan složni kolektiv i ponosna sam na to kao rukovodilac škole.


Inače, škola ima posebno mesto u holu za uspomene sa ekoloških akcija i priznanja koja su đaci stekli, radove i fotografije svojih učenika, kao i predmete koje su kreirali.

Danijela Andulajević

Piše:
Pošaljite komentar