Како спремити децу за отворене воде
Дављење је фатално, али је на првом месту 100 посто превентивно.
Најбитније од свега је да децу од малена учимо да буду сигурна у води, и да им је водено окружење познато и да се у њему осећају пријатно, и наравно најважније, као превенција утапања, нежељених повреда у близини воде, саветује Владимир Анушић, тренер пливања познатији као Тата за пливање. Повод за разговор су честе вести о утапању деце, углавном на отвореним водама што би могло спречити адекватном едукацијом о пливању и понашању у и поред воде, чему је Владимир Анушић професионално посвећен кроз учење деце пливању али и едукацију кроз четири сликовнице које је написао.
Шта сваки родитељ може да уради као вид превенције, да не дође до утапања?
- Поштовањем 10 основних правила понашања на базену, у води и крај ње, деца, могу да избегну опасне ситуације, нежељене исходе на базену, како у води, тако и крај ње. Грађење поверења, љубави детета према води, пливању, је први корак у превенцији од утапања и негује се од најранијег узраста. Полази се из круга породице, а затим се наставља на путу до базена, без обзира да ли је напољу киша, сунце, снег. Својим примером, игром, али и кроз едукативне приче, песме, сликовнице, луткарску представу сваки родитељ може да допринесе безбедном купању, пливању. Уколико поштујемо правила базена, јавних купалишта и томе учимо нашу децу, смањујемо такође ризик од нежељених ситуација и евентуалних фаталних исхода који могу бити проузроковани кршењем и не поштовањем истих.
Без обзира да ли дете има годину, пет или 15 година, без обзира да ли је пливач или не, када је у води или око ње, не испуштајте га из вида. Када је дете у води које не зна да плива, нема опуштања, па чак и када је вода до чланака, јер у таквим моментима дешава се најгоре. Уколико сте се одлучили да детету које не зна да плива ставите неки од водених реквизита, тек тада нема опуштања и испијања кафе, јер у једном трептају ока трагедија може да се деси. Реквизити за воду нису ту да замене маму и тату у води, већ да припомогну.
Упишите дете што раније у школу пливања. На првом месту да научи да се одржава у води, а затим да зна шта се сме, а шта не сме у и око воде. Да савлада основне технике преживљавања кроз игру: напредне личне и спасилачке вештине. Технике пливања ће после лако усавршити.
Када надгледамо децу док су у води, колико далеко смемо бити удаљени од њих?
- На „дохват” руке! То је она удаљеност на којој, уколико је потребно, можемо препознати грч на дечијем лицу, нелагодност покрета у води и тиме правовремено одреаговати. Најбитније је да вам стално дете буде у видокругу, без обзира да ли има или нема спасиоца на дужности или сте код пријатеља у дворишном базену. Уколико се деси нека ситуација, уколико је дете под надзором одраслог, правовременом реакцијом може да се препозна и спречи најгори сценарио.
Када можемо пустити децу да иду сама на плажу без надзора, да ли то зависи од година или колико добро пливају?
- Без обзира да ли је дете пливач, има седам година или је тинејџер пожељно је да увек у њиховој близини постоји неко искуснији када је вода у питању. Наравно, да им не треба „усадити” страх од воде, нити им бити сенка док са другарима у и око воде уживају, али треба увек бити на опрезу. Вода је варљива, деца се брзо опусте, игра их понесе, а страх од пливања вода брзо донесе. Деца се брзо осете слободним док пливају, роне, а још нису кадри да процене своје способности у води. Без обзира што знају да се одржавају на води, пливају. Зато пливаче почетнике, посебно на старту, али и касније треба помно пратити, да нам буду на „дохват” руке. И старијој деци, без обзира што знају да пливају и сигурни су у води, је итекако потребан мониторинг крај базена, воде…Зашто? Јер вода, зна добро да “опече” и да остави кобне ожиљке! Иако су моја деца ишла на часове беби пливања од рођења, а затим од три године кренула у школу пливања, данас са својих пет и седам година су сигурна у и око воде, ја их ипак сутра нећу оставити саме у базену, нити на обали реке, језера или мора… јер безбедност и сигурност деце у и око воде, нема цену!
Како децу научити основним правилима понашања у и око воде?
- Деца нису у могућности да проведу сваки дан играјући се у води, крај базена из најразличитијих разлога… То значи, да се и наш начин преношења знања, и вештина у пливању свакодневно мора прилагођавати деци. Зато сам креирао четири сликовнице о пливању, а по њиховим мотивима је настала и дечија луткарска представа „Пливајте са НАМА“ у режији Цветин Аничић коју изводи Театрило, да родитељи, баке, деке, стрине, тете, али и васпитачи могу на занимљив, забаван начин, уз игру да упознају децу, са правилима понашања у и око воде, шта све могу да очекују од пливања, како уз осмех да заволе воду. Јер садржај о пливању који произилази из игре, оставља печат не само на њих, већ и на нас. Континуриана, занимљива, а разновсна едукација о води, пливању даће опуштеније али и безбедније будуће пливаче.
Које савете дати деци када иду да пливају у отвореним водама?
- Свако купалиште може бити опасно уколико купачи не поштују његов „кућни ред“. Отворене воде, реке, језера, море, носе и најјаче пливаче. Зато деци треба да објасните следеће ствари:
- Не одговарај на изазове другара да не можеш да препливаш на другу обалу! Знај да реке, језера и мора имају променљиво дно. Зато не скачи, не гурај друге у воду чак ни у шали. Не скачи у близини сплава, понтона.
- Нема гњураја, роњења у води са мутним, непознатим дном. Вода може само да те однесе, „прогута”, без обзира колико си добар пливач.
- И поред тога што деца знају неке спасилачке вештине, подсетите их да они нису спасиоци. Уколико нема спасиоца у околини, или старије особе која може да помогне, прво што треба да ураде јесте да пронађу неко плутајуће средство (даска, лопта, пластични канистер за воду) или канап (мајица, панталоне, кајиш, грана) како би добацили особи која се дави. Деца пливачи (уколико похађају часове пливања) могу да науче: напредне личне и спасилачке вештине кроз игру.
- Не пливај на пловном путу… где пролазе чамци, водени скутери. Не пливај испод скакаоница, стена, али ни далеко од обале реке, језера, мора.
- Не улази прегрејан у воду, нити пуног стомака.
- Увек провери температуру воде у коју улазиш.
- Поштуј правила купалишта на коме пливаш и уживаш.
- Не купајте се у случају грмљавине, лошег времена
Снежана Милановић