Домети италијанског стрипа пред карловачком публиком
После изложбе „Из женског угла“ и рекордне посете од готово 2.000 људи за 25 дана, простор Галерије Културног центра „Карловачка уметничка радионица“ у Сремским Карловцима од 12. јула заузела је нова међународна групна изложба у склопу културне манифестације „Фумети! – Балкански фестивал италијанског стрипа“.
Поставка, која ће моћи да се погледа до 21. јула, садржи радове које су за италијанске издаваче нацртали ствараоци са обе стране Јадрана, познати на више континената: Пасквале дел Векјо, Ана Лацарини и Ђампјеро Казертано из Италије, као и Бранислав Керац, Градимир Смуђа, Дарко Перовић и Стеван Субић из Србије.
На отварању изложбе публику је поздравио уредник Културног центра Мирко Димић, говорећи о значају визуелне литературе и стрипа за општу културу, а нагласио је и деценијску сарадњу коју „Карловачка уметничка радионица“ има са италијанским партнерима.
Управник Центра за уметност стрипа из Београда Зоран Стефановић и члан Савета фестивала је том приликом истакао да су у 18. и 19. веку управо Карловци и Срем били посебно важан простор модернизовања целе српске културе, али и визуелне литературе и стрипа, превасходно уз подршку италијанске и руске културе. Стефановић је одржао и предавање „У славу италијанског стрипа“, оцењујући овај феномен с аспекта историје културе, историје уметности, социологије и јавних интереса.
– Поред снажне моралне па и педагошке црте коју италијанска школа стрипа негује, она је омогућила и директну сарадњу српских цртача различитих генерација и италијанских сценариста. Сматрамо да тако плодну и успешну сарадњу, као и сам феномен популарности италијанске школе стрипа у Србији треба представити и појаснити на одговарајући начин – рекао је председник Удружења грађана „Обновљена заједница Нови Сад“ Ненад Савин.
До 21. јула у Галерији „Карловачке уметнике радионице“ биће одржана и радионица стрипа, коју ће водити уметница и менаџер фестивала Селена Даниловић, на којој ће деца учити да цртају познате италијанске јунаке, као и предавање „Песме истарског и лигурског ветра: Сергеј Соловјев међу Италијанима 1941–1975.“ Фестивал ће наставити турнеју у Србији и региону следећих годину дана, са намером да буде део програма манифестација у Београду, Нишу, Крагујевцу и другим градовима.
Пројекат су подржали Град Нови Сад, Италијански Институт за културу, Културни центар „Карловачка уметничка радионица“ и УГ „Обновљена заједница” из Новог Сада.
Зорица Милосављевић