Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Хлебног жита биће око три милиона тона

18.06.2022. 18:17 18:19
Пише:
Фото: Жетва пшенице Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Жетва пшенице ће почети за десетак дана, а струка процењује да ће род бити између три милиона тона и 3,2 милиона тона.

С обзиром да годишње у Србији потрошимо око милион и по тона хлебног жита, те да имамо и знатне прелазне залихе, остаје нам најмање два милиона тона за извоз.

Директорка Удружења "Жита Србије" Сунчица Савовић изјавила је да се очекује род пшенице нешто ниже него лане, али да још постоје проблеми са извозним квотама и с логистиком, а да у нову жетву улазимо са залихама од 700.000 тона.

Сабовић је рекла Танјугу како је жетва јечма почела на појединим парцелама, уз очекивани род од око 4,8 тона по хектару, што је нешто мање од прошлогодишњег.

Жетва јечма почела на појединим парцелама, уз очекивани род од око 4,8 тона по хектару

"Очекује се да жетва пшенице почне најкасније за десетак дана, уз род од око три милиона тона. То, свакако, није рекордан род, с приносом од најмање 4,8 тона, ако будемо имали среће 5,2 тоне, што би значило род мањи од прошлогодишњег за само 200.000 тона", прецизирала је Савовићева.

Навела је да ће то зависити од распореда падавина prеthodnih недеља, која је варирала од региона до региона.

"Како пшеница сада изгледа на пољима, север Бачке и Баната ове године могу очекивати нешто ниже приносе, као и у области Београда, у односу на јужну Бачку и средњи Банат, где ће принос бити преко шест тона по хектару", проценила је Савовићева.

Директорка "Жита Србије" је упозорила да су складишта житарица пуна прошлогодишњег рода због ограниченог извоза и логистичких проблема и додала како ће нови род пшенице бити "негде смештен”, али није сигурна како и где.

"Квота за извоз кукуруза је заиста мала у односу на оно што би се могло извести да постоје услови за то. За пшеницом тражња у мају и јуну иначе није велика, тако да смо имали случај да су захтеви за извоз пшенице у мају и јуну били мањи од квоте, па није извезено 220.000 тона, јер је захтев за извоз био 90.000 тона. Извезено је свих 150.000 тона кукуруза и сигурна сам да ће тако бити и у јуну", рекла је Савовићева.


Панчевци траже 50 динара, али...

Удружење “Панчевачки ратари”, асоцијација “Аграрни форум” из Панчева и Удружење “Грађанска непослушност” из Долова, у заједничком саопштењу, траже да држава за робне резерве откупи најмање 200.000 тона пшенице овогодишњег рода.

Саветник министра пољопривреде Горан Ђаковић рекао је Танјугу у вези са захтевом удружења пољопривредника из Панчева и Долова да тако нешто у овом тренутку није реално.

"Нарочито сада када је на тржишту повољна цена пшенице, која се креће између 38 и 40 динара и ратари сада свакако раде са профитом", рекао је Ђаковић и додао да са не би сложио да је цена пшенице на тржишту 50 динара јер ће, према неким прогнозама са берзи, тешко стићи и до 45 динара.

Светник министра наводи да ће Робне резерве откупити онолико пшенице колико буде требало.


Истакла је да од почетка рата у Украјини постоје велики логистички проблеми који додатно ограничавају могућност извоза житарица.

"Жетва стиже, ми ћемо ући у нову економску годину са рекордним залихама пшенице, које процењујемо на преко 700.000 тона. Последни пут смо имали толике залихе 2019. и 2020. године, али нисмо имали ситуацију да су складишта била пуна и кукуруза, тако да у овом тренутку апсолутно ништа не можемо да урадимо да се спасемо те ситуације", рекла је она.

Навела је да је Удружење протеклих недеља имало састанке са представнцима амбасада Сирије, Палестине, Марока, Туниса, Чешке и још неких земаља које траже да до краја октобра и у новембру купе од 200.000 до 500.000 тона житарица и додала како су велики проблем квоте и логистика.

З. Делић

 

Пише:
Пошаљите коментар