Мишел: Већина политичких лидера БиХ прихватила Споразум
БРИСЕЛ:После осам сати разговора политичких лидера БиХ са представницима ЕУ у Бриселу постигнут је "политички споразум о јакој и кредибилној мапи пута којом ће се спрововодити реформе у БиХ у циљи напретка ка европској будуцности", навео је домаћин састанка, председник Европског савета Шарл Мишел.
Иако се ни представници ЕУ као домаћина сусрета, ни учесници нису обратили медијима након целодневног састанка у Бриселу, из канцеларије Мишела објављено је да су представници политичких партија, заструпљених у Парламенту БиХ, усвојили споразум којим понављају своју посвећеност ''''очувању и изградњи мирне, стабилне, суверене и независне функционалне европске државе Босне и Херцеговине коју чине Бошњаци, Хрвати и Срби као конститутивни народи (заједно са Осталима), те грађани Босне и Херцеговине која се састоји од два ентитета и Брчко Дистрикта”.
У тексту који је подржала већина лидера политичких странака заступљених у Парламенту БиХ додаје се и посвећеност принципима владавине права, спровођењу демократских избора, развоју демократских институција и европској будуцности БиХ.
Истовремено, лидери политичких партија и чланови Председништва БиХ обавезали су се да ће предузимати конструктивне реформе како би ''''заштитили и унапредили проперитет, финкционисање и безбедност БиХ''''.
У саопшстењу Европског савета наводи се да су лидери политичких партија и чланови Председништва БиХ исказали пуну посвеценост поштовању одлука међународних и домаћих судова као и да су се обавезали да ће радити на ефикасном спровођењу општих избора у земљи, заказаних за 2022. годину, те да ће након избора конструктивно сарађивати на брзом формирању нових законодавних и извршних органа власти на свим нивоима, а у складу са законом прописаним роковима.
”Одлучно ће радити на испуњавању 14 кључних приоритета из Мишљења Комисије о апликацији земље за чланство у ЕУ, како би напредовали на путу ка ЕУ и одговорили на тежње људи”, наводи се у тексту договореног Споразума.
Споразум помиње и наставак усклађивања БИХ са зајеничком спољном и безбедносном политиком, посвећеност предузимању конкретних корака у промовисању амбијента погодног помирењу у циљу превазилажења наслиеђа рата и поздравља активну подршку ЕУ у олакшавању дијалога, изградњи поверења и завршетку наведених корака.
У Европском савету наводе да је споразум потписало 12 учесника састанка из БиХ, укључујући и сва три члана Председништва.
Уз констатацију да на састанак у Бриселу није дошао лидер ХДЗ БиХ Драган Човић, као и да је ”из Републике Српске позвано на расправу и усвајање одлуке у Председништву БиХ о ситуацији у Украјини”, у Бриселу напомињу да је споразум првно необавезујући документ, сачињен у намери да се да подстицај БиХ да изађе из политичке блокаде и крене напред на путу евроинтеграција.
Председник Демократског народног савеза (ДНС) Ненад Нешић одбио је вечерас у Бриселу да потпише заједничку изјаву лидера парламентарних странака у БиХ у Бриселу јер, како је навео, сматра да она није у интересу Републике Српске и да је у супротности са ставовима Народне скупштине Републике Српске. "Ненад Нешић исто мисли и у Бањалуци и у Бриселу. Мени је Република Српска увек и свуда на првом месту, не кријем се и не бежим као неки. Ако је Народна скупштина утврдила став да Република Српска сматра да је потребно задржати неутралан став по питању кризе у Украјини, нико од нас нема право да потписује изјаву у којој се даје квалификација о тој кризи", истакао је Нешић.
Из ДНС-а је саопштено да Нешић сматра да је "у сервираној изјави било још спорних елемената и политичких циљева који су супротни од оног што је утврдила Народна скупштина", преноси РТРС.
"Нико од нас нема право да се обавеже да ће спроводити политичке и неуставне одлуке Уставног суда БиХ којима се дерогира и развлашћује Република Српска, супротно Уставу БиХ и Дејтонском мировном споразуму. Зар да потпишем да ћемо дати нашу државну имовину, реке, шуме? Моја рука то потписати неће!", поручио је Нешић.
Он је рекао да је "Народна скупштина још 2009. године утврдила платформу за промене Устава БиХ како би се имплементирале пресуде Европског суда за људска права".
"Сада ођедном васкрсава и мишљење Венецијанске комисије према којем треба укинути Дом народа ПС БиХ, ојачати надлежности БиХ и пренети нове, те формирати нова министарства на нивоу БиХ. Такву одлуку не може донети ниједан лидер, него искључиво Народна скупштина а ја се надам да она то неће никада урадити", поручио је Нешић.
Он је навео да су све то сугестије које је дао на текст изјаве још пре пута у Брисел, али да оне нису уважене.
"Немам потребу нити жељу да се додворавам било коме вани. Мој посао је да водим рачуна о нашем народу и нашој Републици. Ја издајник Српске никада бити нећу, без обзира на личну цену. Немам потребу да дајем јефтине изговоре да нисам потписао због Додика, Комшића, овог или оног. Нисам потписао зато што су Република Српска и Народна скупштина Републике Српске за мене светиња", поручио је Нешић.
Састанак политичких лидера БиХ са представницима ЕУ у Бриселу је завршен, а како је рекао домаћин састанка, председник Европског савета Шарл Мишел, после осам сати разговора постигнут је ”политички споразум о јакој и кредибилној мапи пута којом ће се спрововодити реформе у БиХ у циљи напретка ка европској будућности”.