Аустрија неће прихватити Украјину у ЕУ без Западног Балкана
БЕЧ: Аустрија никада неће одобрити статус кандидата за чланство у ЕУ за Украјину на терет држава Западног Балкана, поручио је председник аустријског парламента Волфганг Соботка.
„То Аустрија никада неће подржати”, нагласио је Соботка у интервјуу агенцији АПА.
Он је истакао да је Аустрији битно да све земље Западнох Балкана немају само европску перспективу, већ да им се покаже пут којим могу ући у ЕУ.
Подсетио је да је аустријски канцелар Карл Нехамер јасно ставио до знања да неће бити брзог приступног процеса за Украјину.
Соботка је, у вези аустријског предлога за приступни процес, рекао да је он добар за земље Западног Балкана.
Према његовим речима, пуноправно чланство у ЕУ не би, према предложеном аустријском моделу, било склоњено са стола, већ, каже, напротив.
„Процесом управљају земље које желе да приступе. Ако испуне све услове онда ће бити чланице”, објаснио је он.
Истовремено је критиковао тренутни приступни процес са 35 поглавља, у којем се, указује, “бесконачно дуго преговара без да се грађанима покаже перспектива”.
Поред тога, каже, аустријски „нон-пејпер » повлачи поуке из ранијих приступних процеса.
“Бугарска И Румунија су након веома кратког периода приступиле, И желело се накнадно решити више питања као што је владавина права. Такву ситуацију не желимо по други пут”, објаснио је он.
Соботка је нагласио да је на Западном Балкану, на пример, Србија у области фактичке економске интеграције са државама ЕУ већ значајно далеко стигла него што је по питању владавине права.
Према аустријском предлогу, додаје, треба да се омогући, још пре испуњавања предуслова, на пример у области владавине права, спровести званично и правно економску интеграцију.
„Нон пејпер“ је, тврди, због тога и за чланице ЕУ охрабрење да не блокирају кандидате на путу у Унију.
Оценио је да је неподношљив вето Бугарске против Северне Македоније, и да шкоди угледу ЕУ у региону.
« Нон пејпер“ Аустрије је добар за спречавање таквих блокада.
У вези поређења Косова са проруским Донбасом Соботка је поручио да се мора одбити наратив Владимира Путина.
„Косово је већ за време Југославије имао аутономију, пре него што му је ''Srbija 1989.украла независност''. На другој страни Русија је 1994.дала гаранције територијалном интегритету Украјине. Сматрамо да не може да се преговара о независности Косова“, поручио је Соботка.
Указао је да је Косово протеклих година по тешким питањима увек заузимало јасан проевропски став, као и сада подржавајући западне санкције против Русије.