Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нови Сад први у ЈИЕ поставио јединствен систем за уништавање комараца

03.06.2022. 11:12 11:15
Пише:
Фото: Дневник/ Р. Хаџић

Град Нови Сад је прва локална самоправа у Југоисточној Европи и Србији која је поставила систем детекције и уништвања азијског тиграстог комарца.

Како даље сазнајемо у “Циклонизацији” утврђено је ширење ове инвазивне врсте из првобитних резервоара у околини Партизанске улице по оближњим деловима града: Детелинари, Банатићу, Сајмишту, Салајци, Роткварији, Новом насељу и Авијатичарском насељу. У овом предузећу кажу да су препарати који се користе у третманима намењени за сузбијање комараца у урбаним срединама, те да правилно примењени нису штетни за људе и кућне љубимце.

- Сада је већ очигледно да смо последњих година суочени са измењеним климатским условима, које су у комбинацију са другим факторима довеле до повећане опасности од ширења заразних болести које преносе комарци. – појаснио је mеnayеr за односе с јавношћу “Циклонизације” Дарио Аћимовић. - Уз то, узимајући у обзир да је “Циклонизација” још 2018. године у Новом Саду открила одрасле јединке азијског тиграстог комарца (аедес албопицтус), а да је током прошлих сезона детектовала и ширење ове инвазивне врсте из првобитних резервоара по околним деловима града, као и чињеницу да ни ове године није било праве зиме и континуираних ниских температуре, очекујемо да није било природне редукције њихове бројности. Зато ће и ове сезоне уз стандардну борбу са речним и кућним комарцима, посебан акценат бити стављен на мониторинг и третмане против ове врсте комараца


Ларве у пивским флашама, конзервама, гумама...

- Искуства “Циклонизације” показују да су изворишта тиграстих комараца у урбаним срединама Новог Сада, пре свега, запуштена дворишта приватних кућа и предузећа, али и кишничаре, септичке јаме, одложене старе гуме, сливници, шахтови, саксије за цвеће, бурад, кофе као и све посуде у којима се накупља кишница. На терену су узорковане ларве тиграстог комарца и из микро изворишта као што су: пивске флаше, конзерве, амбалаже у којима је било довољно нутријената и воде да се формира целокупан развојни циклус ове врсте. Оваква изворишта у домаћинствима неопходно је прекрити или уклонити како се не би накупљала вода – појансио је пр “Циклонизације” Дарио Аћимовић.


Како је даље појаснио Аћимовић, тиграсти комарац је инвазивна врста, пореклом из Југоисточне Азије, која се последњих година шири по Европи. До ширења долази због повећеног и убрзаног промета роба у свету, али вероватно и због измењених климатских услова последњих година. Оно што одликује тиграсте комарце је чињеница да им је за репродукцију довољна и изузетно мала количина воде. Реч је о комарцима који су обично ситнији од домаћих речних и убраних комараца, али и изузетно агресивним у тражењу крвног оброка. При томе, за разлику од домаћих који углавном имају пик ујутро и увече, тиграсти комарци су активни и “гризу” већи део дана.

Већ месец дана на територији Града Новог Сада редовно се спроводи мониторинг и речних - руралних комараца и кућних, урбаних комараца. У том периоду изведено је неколико серија успешних ларвицидних третмана на каналима и барама, а од 20. маја спроводе се и третмани против одраслих форми урбаних комараца. До сада су третманима обухваћени Футог: Ветерник, Телеп, Адице, Камењар, Рибарско острво, Каменичка ада, Ковиљ, Будисава, Каћ и Бегеч, Петроварадин, Сремска Каменица, Боцке, Нови Лединци и Липарије, Стари Лединци, Рибњак - горњи и доњи пут, Каменички парк, Ново Насеље и Сателит, као и Клиса, Сајлово, Салајка, Авијатичарско насеље и Стара Детелинара, Руменка, Степановићево, Кисач, Буковац, Ченеј и Немановци. Након ових третмана биће урађен мониторинг успешности.

- Када је реч о речним комарцима, прати се стање на терену, али због ниског и константног водостаја Дунава, до сада није било потребе за третманима против ове врсте комараца. Иако су грађанима видљивије акције на отвореном, које се спроводе од пролећа до јесени, комарци се сузбијају и током зимских месеци, и то у затвореним просторима. Реч је доминантно о зградама у деловима: Новог насеље, Сателита, Лимана и појединачно у другим деловима града, а у којима постоје подруми и друге просторије које су под водом и које су идеално извориште комараца током целе године. Са нешто топлијим временом, ови комарци почињу да мигрирају у станове и на отворено, па је тако у prеthodnih месец дана изведено више комбинованих третмана. На наведеним подручјима су, у више наврата, изведени прво ларвицидни третмани, а потом и третмани са земље против одраслих форми комараца – закључио је Аћимовић.

С. Аничић Илић

Фото: Р. Хаџић

Пише:
Пошаљите коментар