Додељене стипендије ДААД и "Зоран Ђинђић"
БЕОГРАД: Амбасадор Немачке у Србији Томас Шиб доделио је данас стипендије новим стипендистима Немачке службе за академску размену (ДААД) и Програма стипендија немацке привреде "Зоран Ђинђић" за земље Западног Балкана.
ДААД је студентима и научницима из Србије доделио 39 индивидуалних стипендија, док је програм стипендија немачке привреде "Зоран Ђинђић" добило њих 52 из региона, од чега осам из Србије.
Корисници 19. генерације стипендиста "Зоран Ђинђић" имаће прилику да апсолвирају праксу у 40 компанија у Немачкој у трајању од три до шест месеци.
Амбасадор Немачке изразио је задовољство што се додела награда први пут одржала у новој згради немачке амбасаде, након две године када се награда додељивала виртуелно због ковида.
Он је стипендистима поручио да ће ускоро путовати у Немачку и да ће то многима од њих бити прво искуство са том земљом, која је, како је рекао, јако блиска Србији на много начина.
Студираћете на немачким факултетима и радити у немачким компанијама. Срешћете се са много нових људи и имаћете прилику да потврдите многе стереотипе о немачком животу као што су немачка ефекасност, тешка храна и недостак хумора. Али, можда ћете се изненадити, поручио је Шиб.
Он је стипендистима рекао да је појава ковида пореметила нормалан живот у последње две године, али да се сада појавила много озбиљнија криза.
Рат се вратио у Европу. Последице ћемо сви осетити и у Немачкој и у Србији. Руска агресија на Украјину мења основе светског поретка, руска војска прави веома озбиљне ратне злочине у Украјини и то ће имати озбиљне последице у свим областима. Утицаће на међународну трговину. Као и у Србији, и људи у Немачкој осећају озбиљне последице што се тиче цене струје и гаса, хране, све је постало много скупље. Тај рат мора да стане што је могуће пре, али изгледи за то нису добри, истакао је Шиб.
Он је поручио стипендистима да они, упркос томе, као млади и интелигентни људи треба да гледате у будућност са надом и оптимизмом.
Ви сте у повлашћеном положају да унапредите своје професионалне вештине, а затим ћете и преузети одговорност у приватним и јавним установама, додао је Шиб.
На вашој генерацији је да направи бољи, мирољубивији и одрживији свет. У међувремену, искористите сваку могућност да учите. Уверен сам да ћете након вашег боравка у Немачкој бити апсолутно убеђени да нам је, као и што је био слоган Дана Европе, боље заједно у јединственој, мирољубивој, демократској и слободној Европи, закључио је Шиб.
Директор БАСФ за централну и источну Европу Томас Наберсхубер истакао је да немачке фирме имају интерес за образовање српских кадрова.
Много немачких компаније инвестира у Србију и регион. Ви ћете у Немачкој имати могућност да стекнете међународно пословно искуство. Немачке фирме ће вас обучавати за пристојан и добро плаћен посао у Србији. То је вин-вин ситуација за све, поручио је Наберсхубер.
Програм стипендија немачке привреде "Зоран Ђинђић" за земље Западног Балкана установљен је 2003. после убиства тадашњег премијера Србије.
Он омогућава студентима и младим људима са високошколским образовањем стручно образовање и усавршавање у Немачкој, које је окренуто практичном раду.
У протеклих 19 година стипендију је добило 900 младих људи из Србије, Албаније, БиХ, Хрватске, Црне Горе, Северне Македоније и са тзв. Косова.