Вартоломеј: Историјски тренутак, улазимо у нов период
ИСТАНБУЛ: Васељенски патријарх Вартоломеј назвао је историјским тренутком то што је раскол између Српске православне цркве и Македонске православне цркве- Охридске архиепископије (МПЦ-ОА) превазиђен после скоро шест деценија.
"Ово нас испуњава задовољством. То је историјски тренутак. Раскол који је трајао око шест деценија, на иницијативу Васељенске патријаршије, окончан је, отклоњен је и улазимо у нови период", рекао је патријарх Вартоломеј за грчку телевизију ЕРТ, а преноси македонска Телма.
Он је навео да је и пре одлуке Васељенске патријаршије да призна македонску цркву постојао дијалог између цркава Северне Македоније и Србије.
Он је навео да је специфично питање раскола у фокусу Патријаршије већ дуги низ година, а да су делегације МПЦ неретко долазиле на консултације.
"Покушали смо да им помогнемо. У једном тренутку смо одредили Његово Блаженство Архиепископа албанског Анастасија да има посредничку улогу. Покушао, отишао, вратио се, разговарао са обе стране, није успео због реакција, углавном из СПЦ и званично писмом, у једном тренутку вратио мандат. Али напори и молитве Васељенске патријаршије нису прекинути", казао је васељенски патријарх
Он је истакао да је након „апелације те цркве матици, која по одлуци четвртог васељенског сабора у Халкидону има ово неотуђиво право да о таквим случајевима одлучује на највишем нивоу", дошло је до помирења.
"На основу овог еклитона уклонили смо раскол, изјавили смо да са њима ступамо у евхаристијску заједницу. Њихову цркву смо назвали Охридска архиепископија, изузели смо појам ''Македонска црква'' и сваку изведену реч од речи ''Македонија''. Ограничили смо границе надлежности у границама територије Северне Македоније, како се данас зове, а сва додатна административна питања поверили смо Светој Цркви српској, уз предуслов да ове друге ствари буду засноване на канонском чину и вековне праксе целе Православне Цркве", рекао је Васељенски патријарх.
Он је оценио да је Српска црква исправно поступила што је потврдила одлуку Васељенске патријаршије.