Уместо Најлона, планирана нова модерна пијаца
На месту садашњег Најлона, на простору између Темеринске и Приморске улице, планирана је нова савремена пијаца.
Јавно комунално предузеће „Тржница” недавно је расписало тендер за прибављање пројектно-техничке документације, што подразумева израду идејног решења, пројекта за грађевинску дозволу, извођачког пројекта, али и исхододовање грађевинске дозволе. Рок за подношење понуда је 7. јун, а уговор ће бити закључен на годину дана.
Пројектовање новог дела Најлон пијаце најавио је својевремено за наш лист и директор ЈКП „Тржница” Урош Лончар, а програмом инвестиција тог предузећа за пројектно-техничку документацију је намењено 12,3 милиона динара, с тим да ће новац бити обезбеђен из градске касе.
На парцели површине 30.518 метара квадратних, где се тренутно налазе тезге с надстрешницама, планирана је градња модерне пијаце, с неопходном инфраструктуром и санитарним просторима, укупне бруто површине око 6.000 квадрата, од чега је површина објекта око 2.000 квадратих метара, односно око 4.000 „зелена пијаца” с отвореном надстрешницом. Нова зграда ће имати приземље и највише један спрат (П+1), а, на површини око 1.000 квадрата.
Простор на ком је планирана нова пијаца, окружен је зонама вишепородичног становања, па би
новопројектоване садржаје требало уклопити у окружење, не само инфраструктурно већ и архитектонским изгледом. Број улаза би требало прилагодити просторној и функционалној организацији, те обезбедити најмање два пешачка улаза у објекат. Имајући то у виду, потребно је осмислити одговарајуће улазне капије и принцип брендирања и информисања на парцели.
“Отворени простор не мора бити ограђен, те може бити дефинисан елементима урбаног мобилијара или функционално, као и визуелно препознатљив”, објашњено је у пројектном задатку. Нова пијаца ће имати пет целина, за продајни простор (пијачне тезге и продајна места), пословне просторе, санитарне, техничке и управне просторије.
Продајни простор у објекту намењен је за излагање и дистрибуцију некварљиве робе, воћа и поврћа, занатских, техничких и производа домаће радиности, као и цвећа и гардеробе. Та функционална целина, у зависности од сродности изложених производа, може бити подељена по зонама. Тип тезги и њихова просторна организација требало би да обезбеди што већи број продајних јединица.
“Приликом пројектовања требало би обратити пажњу на комфор купаца и продаваца, те здраво и технолошки
исправно излагање производа, прегледно нумерисање пијачних места, истицање броја тезги и назива излагача, због чега је неопходно осмислити најрационалнију модуларну пијачну тезгу која се умножава и задовољава услове функционалности и визуелну допадљивост. Простори између тезги треба да буду такви да обезбеде фреквентну и континулану комуникацију корисника и несметано обављање делатности, као и лако коришћење свих доступних садржаја”, наведено је у пројектном задатку ЈКП “Тржнице”.
Блок с пословним просторима планиран је као засебна целина, коју ће формирати „модуларне јединице”, а њихово линијско постављање омогућиће, како је наведено, пружање услуге на две стране. Продајно место представља затворену целину, с тим да трговац може продавати робу унутар моделарног концепта у оквиру пијаце, као и пролазницима, који би приступали с јавне површине, без уласка у објекат тржнице.
Технички блок намењен је искључиво за одлагање и складиштење опреме за чишћење и одржавање хигијене у објекту, али је ту предвиђена и техничка соба за инсталације, с засебним улазом.
У просторијама за управу налазиће се канцеларије за запослене и просторије за евентуални боравак Комуналних инспектора. Ти је планиран и простор за јавну вагу, заплену и друге комуналне потребе, које су неоходне за несметано функционисање и обављање свих делатности управе.
Ј. Вукашиновић, И. Бакмаз
Фото: Дневник