overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Хркаловић тврди да не познаје Вељка Беливука

27.04.2022. 17:06 18:13
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Бивша државна секретарка МУП-а Дијана Хркаловић негирала је данас у Специјалном суду да познаје осумњиченог вођу организоване криминалне групе Вељка Беливука, као и да има везе са убиством Властимира Милошевића 30. јануара 2017. у центру Београда.

Она је поред осталог оптужена да је 2018. године наложила тадашњем начелнику Одељења за истражне методе, другооптуженом Дејану Миленковићу да не поступи одмах по налозима судије за prеthodni поступак Вишег суда у Београду и поступајућег тужиоца, који су тражили да им се достави аутоматска обрада Беливуковог мобилног телефона, у то време окривљеног за убиство Милошевића.



Излажући своју одбрану Хркаловић је навела да је тадашњег министра унутрашњих послова Небојшу Стефановића обавестила да се помиње у преписци, након чега је он наложио да му то пошаље, што је она и учинила.



Хркаловић је рекла да је након тога Стефановић њој наредио да позове Миленковића и да му каже да сачека са слањем поменутог извешатаја тужилаштву, након чега су уследили позиви тадашњег Вишег јавног тужиоца Наташе Кривокапић која је инсистирала да јој се докази доставе.



Она је навела да је сваки пут обавестила Стефановића о позивима и притиску тужитељке, након чега је он поручио да уколико (Кривокапић) има неки проблем позове њега лично.


Суд одбио да укине кућни притвор Хркаловићки

Судско веће Специјалног суда одбило је на крају данашсњег суђења да укине кућни притвор бившој државној секретарки МУП-а Дијани Хркаловић, је ри даље стоје razllizu због којих јој је ова мера одређена.

Предлог за укидање притвора ставио је њен адвокат Владимир Ђукановић, односно да га замени блажом мером забране напуштања државе.

Поступајући тужилац се овим захтеву противио, а суд је предлог одбио уз образложење да и даље стоје сви разлози због којих јој је 31. марта одређен кућни притвор.

Prеthodno је Хркаловић била у притвору од 24. децембра 2021.

Њој ће се суђење за трговину утицајем наставити 18. маја када би требало да оптужени Милорад Шусњић и Дејан Миленковић да износе одбрану.


Након осам месеци, како је навела, била је нова ургенција, након чега је Стефановић рекао да се извештај о поменутој преписци пошаље тужилаштву.



Хркаловић је негирала да је имала било какве везе са убиством Милошевића, познатом као "убиство на шинама", што је више пута данас поновила у судници.



Такође, одговарајући на питање суда, она је негирала да познаје Беливука.



Њен бранилац Владимир Ђукановић на почетку данашњег суђења предложио је саслушање Стефановића као сведока, јер се, како каже, он више пута помиње у оптужном предлогу него његова брањеница.



Ђукановић је тражио сведочење бившег министра унитрашњих послова на околности да ли је он наредио да се један од извештаја полиције у вези са убиством Властимира Милошевића не пошаље Вишем тужилаштву благовремено, а уколико суд усвоји тај предлог, према речима Ђукановића, доћи ће и до суочавања са Хркаловићком.



Такође, њен је бранилац предложио за сведоке и бившу Вишу јавну тужилтељку Наташу Кривокапић и бившег директора полиције Владимира Ребића.



Он је оценио да се оптужни предлог тужилаштва заснива на исказу другооптуженог у овом случају бившег начелника Одељења за специјалне истражне методе Дејана Миленковића.



И браниоци друге двојице оптужених негирали су да су њихови клијенти починили кривична дела која им се стављају на терет и предложили своје доказе и сведоке.



Трећеоптужени је бивши начелник Полицијске управе Нови Сад Милорад Шушњић.



Хркаловић је на почетку суђења кратко негирала оптужбе које јој се стављају на терет, а исто су учинила и друга двојица оптужених, који се бране са слободе.



Хркаловић је данас дошла из кућног притвора, који јој је 31. марта одређен уз електронски надзор, а као замена за притвор у којем је била од краја децембра.



Оптужним предлогом Тужилаштва за организовани криминал Хркаловић се терети због два кривична дела трговина утицајем у продуженом трајању, због чега је тужилаштво тражило да јој суд изрекне казну затвора од пет година.



За Миленковића тужилац је тражио годину дана затвора, а за Шушњића две године.



Хркаловић се терети да је 2018. године наложила начелнику Миленковићу да не поступи одмах по налозима судије за prеthodni поступак Вишег суда у Београду и поступајућег тужиоца, који су тражили да им се достави аутоматска обрада мобилног телефона Вељка Беливука, у то време окривљеног за убиство Властимира Милошевића 30. јануара 2017. у Београду.



Касније је Беливук правоснажно ослобођен тих оптужби, а сада је у притвору и оптужен је за најбруталнија кривична дела као вођа криминалне групе "Принципи", међу којима је пет тешких убистава, док се за још два воде истраге.



Хркаловић се терети и да је са бившим начелником Полицијске управе Нови Сад Милорадом Шушњићем неовлашћено прислушкивала босанског криминалца Дарка Елеза, који је недавно изручен из Србије Босни и Херцеговини због низа кривичних дела које је тамо починио.



Оптужним предлогом Хркаловић се терети да је Шушњићу након подношења кривичне пријаве Желимира Крештелице 1. децембра 2017. против Елеза, тражила да се Елез стави на мере тајног надзора.



На тај начин су, како се сумња, утицали да Елез не дође под обраду других полицијских одељења, те да се спречи да се према њему примене друге мере попут тајног праћења.



Све наводе кривичних пријава против ње, Хркаловић је негирала на саслушањима у Тужилаштву за организовани криминал.



Шушњић се такође терети за кривично дело трговина утицајем, а Миленковић за кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Пише:
Пошаљите коментар