Укључити више жена у научни и технолошки развој
БЕОГРАД: Глобално гледано, свака трећа особа која се бави науком или технологијом је - жена, али даме нису довољно препознате ни признате у области науке и техношког развоја, поручено је данас на конференцији "Оне креирају - оне иновирају".
Конференција је одржана поводом обележавања Светског дана креативности и иновација, како би се указало на недовољну видљивост жена у науци, али и како би се разговарало о изазовима и могућностима како што више жена укључити у научни и технолошки развој.
Гордана Гавриловић, саветница потпредседнице владе и председнице Координационог тела за родну равноправност Зоране Михајловић, указала је на то да су жене глобално заслужне за многа светска открића и да су постигле запажене резултате у тој области, али исто да подаци говоре да нису довољно препознате, нити признате у области науке и технолошког развоја.
Навела је да глобално гледано свака трећа особа која се бави науком и технологијом јесте жена, али оне добијају знатно мање средстава за истраживања, мање објављују радова и имају мање могућности да напредују.
У Србији, када је реч о науци и иновацијама, како каже Гавриловић, платни јаз између мушкараца и жена износи око 6,5 одсто, глобално је та разлика 16 одсто, док је у Европи само 11 одсто жена на челу или води истраживачке пројектне тимове.
У Срспској академији наука и уметности, додаје, доминирају мушкарци, а 2021. године ниједна жена није изабрана за члана.
"Сви ови подаци говоре колико је и даље неповољан положај жена у науци и истраживањима. Жене у науци свакодневно доказују да су једнако способне, успешне и да остварују једнако добре резултате као и њихове колеге мушкарци и на нама је да им омогућимо да буду видљивије и да њихов рад буде признат", поручила је Гавриловић.
Председница Удружења научница Србије "СРНА" Сања Подунавац Кузмановић каже да се конференцијом шаље порука свим девојчицама, девојкама, женама да буду поносне на до сада постигнуте резултате, али и да их подсете колико је важно да преузму иницијативу у креирању будућности.
Порука широј друштвеној заједници, додаје, јесте да је неопходно ценити рад храбрих и јаких жена Србије које су успеле да своје креације претворе у иновације, али да истовремено цене и рад свих оних жзена које су домаћице, које подижу децу, које негују болесне чланове породице, оних жена које раде на њивама и својим имањима, а које су остале анонимне.
Шефица канцеларије UN Women Србија Милана Рикановић указала је на то да агенда УН за одрживи развој до 2030. године ставља велики фокус на жене у науци, креативности и иновацијама као једну од алатки за постизање родне равноправности и не само то, већ за постизање праведног и правичног друштва.
"И даље је дуг пут пред нама, ми и даље видимо да су жене недовољно заступљене у науци и научним истраживањима", истиче Рикановић.
Покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић говорећи о показатељима у привреди, казао је да се још није дошло до тога да су 50 одсто власника фирми жене.
Наводећи да је зарада жена у Србији, а и у свету, мања него мушкараца, Иванишевић каже да су се зато одлучили на потписивање споразума са Удружењем "СРНА" са којим су успели да у prеthodnе две године 100 милиона динара пласирају директно као помоћ женама које се баве и туризмом и осталим гранама привреде.
"То није довољно јер су жене власнице само око 19 одсто, а инсистирамо да када додељујемо средства предност имају она предузећа којима управља жена, односно више није довољно да буду власнице само на папиру", казао је Иванишевић.
Додаје да је неопходно да и мушкарци промене наратив јер, како истиче, жене никоме не припадају, нити ко њима нешто даје, већ су равноправне са мушкарцима.