Дуд за Анђелка Ердељанина у Каменичком парку
Поводом Међународног дана књижевности за децу, јуче је у Каменичком парку посађена још једна садница у знак сећања на наше ауторе за децу.
Ове године дуд за афористичара, песника и писца за децу Анђелка Ердељанина посадила је његова ћерка Маја Ердељанин, док су ученици Основне школе „Јован Јовановић Змај” у Сремској Каменици читали песникове до сад необјављене стихове. Међународни дан књиге за децу, 2. април, је дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, а ово је тринаеста садница за дечјег аутора, у организацији Удружења “Слово”, књижаре “Мала велика књига” и Удружења војвођанских учитеља.
- Књига у последње време некако силази са позорнице, деца мање читају и сматрам да окупљање најмлађих поводом сађења дрвета за ауторе који су стварали за њих може да буде леп повод за читање песама и подсећање на песнике у оваквом амбијенту – објашњава координатор пројекта Радмило Мулић. – Сматрамо да је Каменички парк згодно место јер ту је и Дечје село, а део је Фрушке горе, којом се поносимо. Имамо много песника у Новом Саду, некима смо се одужили овим садницама, а још их је више остало за које се надамо да ћемо посадити дрво и за њих.
Сећања на Анђелка Ердељанина као оца оживела је његова ћерка Маја, која је објаснила због чега се у избору садница нашао управо дуд.
- Изузетно сам поносна што сам имала таквог оца и остао ми је у најлепшем сећању – потврдила је Маја Ердељанин. – Иза њега је много необјављених радова за све генерације и надам се да ћемо у наредним годинама успети све да објавимо, да и други могу да уживају у његовом стваралаштву. Идеја да посадимо управо дуд потекла је од моје сестре Дубравке, која је студирала пољопривреду и открила да је то сремачко дрво, а отац је рођен у Срему, где је и завршио свој живот. Дуд је једно обично дрво, али се разграна и има велику крошњу, тако је моја сестра доживљавала нашег тату. Био је један миран, обичан човек, који се не истиче, али се зато разгранао у многе поре нашег живота.
Дрво у Каменичком парку до сад је посађено за Павла Јанковића Шолета, Мирослава Настасијевића, Радета Обреновића, Душка Трифуновића, Душка Радовића, Десанку Максимовић, Бранка Андрића, Бранка Ћопића, Драгана Лукића, Брану Црнчевића, Игора Коларова и Рашу Попова. Портрете тих писаца урадио је Драган Рукавина, познатији као Лафит, а дуд за Анђелка Ердељанина даровао је Жељко Ненадић.
Б. Павковић