Бели контејнери за стакло на улицама града
На улицама града недавно су се појавили бели контејнери у облику звона, намењени за одлагање стаклене амбалаже. Из ЈКП „Чистоћа” наводе за наш лист да је планирано постављање укупно 50 таквих посуда, што, напомињу, представља први корак ка увођењу примарне сепарације, али и корак ка чистијем Новом Саду.
Пројекат се реализује на основу Меморандума о разумевању који је у децембру прошле године Град потписао с Немачком агенцијом ГИЗ (Deutsche Gesellschaft für Интернатионале Zusammenarbeit), НАЛЕД-ом (Регионални технички секретаријат мреже за повољно пословно окружење у Југоисточној Европи) и Друштвом за поступање са амбалажним отпадом „Секопак” д.о.о из Београда. Надлежни наводе да је циљ тог документа реализација пројекта „Управљање стакленом амбалажом на Западном Балкану” и формирање сакупљачке мреже за стаклену амбалажу, као и брзо постављање одговарајућих контејнера.
Грађани ће флајере с информацијама у вези с одлагањем стаклене амбалаже добијати уз рачуне обједињене наплате ЈКП „Информатика“, а у градској „Чистоћи” најављују да ће ускоро бити објављене и тачне локације контејнера “звона”. Та места су, кажу, одабрана на основу истраживања о томе где је највећа потреба за постављање такве врсте контејнера.
Надлежни напомињу и да је реч о пилот-пројекту примарне сепарације, те да се надају проширењу капацитета.
- Овај пројекат усмерен је на остваривање заједничког циља потписница, а то је унапређење сакупљања и адекватни третман стаклене амбалаже, развијање бизнис модела применљивог за Град Нови Сад, те промовисање значаја примарне селекције, рециклаже, као и користи које такви процеси имају за здравље људи и очување животне средине - објаснили су у ЈКП “Чистоћа”. - Веома је важно да се грађани укључе у акцију и покажу одговорност према животној средини, те су зато припремљени и флајери са подацима попут локација контејнера, као и информацијама шта се у њих може убацивати.
Није згорег напоменути да је стакло сировина која се у потпуности може рециклирати и погрешно је сматрати га отпадом. Иако се бесконачно може враћати у процес рециклаже, стакло је материјал који се на депонијама тешко разграђује.
Осим у Новом Саду, око 150 “звона” предвиђено је у Београду, као и око 600 у Нишу, Сомбору, Крагујевцу и Варварину. Пројекат је, иначе, регионалног карактера и спроводи се у Србији, Босни и Херцеговини и Северној Македонији, а покренула га је Немачка развојна сарадња ГИЗ, са оператерима из три државе.
Ј. Вукашиновић