У Новом Саду чека се завршетак болнице на 30.000 квадрата
Мајстори су на градилишту ламела Б и Ц у кругу Универзитетског клиничког центра Војводине.
Тешко је да се процени како напредују радови - оно што се сада види је да су испред обе ламеле дозидани делови у нивоу приземља и првог спрата, а раније су копани канали кроз које су провлачене цеви и спајане ламеле са остатком највеће покрајинске болнице. Према пројекту, радови би требало да буду завршени 2024. године.
У УКЦВ подсећају да доградња ламела започела крајем 2020. године, а да је пројектом предвиђена изградња новог објекта површине 33.275,84 квадратних метара, од чега је бруто површина медицинске намене 30.689,59 квадрата.
Спратност објекта је П+3+Пк и делом П+4, укључујући и директну топлу везу ламеле “Б“ са Поликлиником и Клиником за интерне болести, као и са ламелом “А“ у којој је Ургентни центар. Укупан број кревета је 348, од чега 288 обичних кревета, 22 кревета хируршке интензивне неге, 24 кревета хируршке полуинтензивне неге и 14 кревета за јединицу за трансплантациону хирургију у оквиру потпуно нове јединице УКЦВ, кажу у УКЦВ.
У новим блоковима биће укупно 16 операционих сала, у приземљу ће бити комплетна дијагностика, одељење за стерилизацију, лабораторија и нуклеарна медицина. Блокови ће имати укупно 10 лифтова и четири степенишна језгра. Рок за завршетак радова је крај 2024. године.
Реконструкција и доградња ламела, тек је део инвестиција
у Клиничком центру, где је у prеthodnih пет година реконструисано је 13 клиника. У покрајинској болници наводе како, осим спорадичног кречења и техничког одржавања, у те клинике није инвестирано више деценија, практично од изградње самих објеката, од којих су неки стари чак и преко 110 година. Од тога су у потпуности реконструисане четири зграде.
Набављена савремена опрема
Све реконструкције праћене су и набавком најсавременије медицинске и немедицинске опреме. Центар за радиологију опремљен је савременом ангио-салом,
ЦТ апаратима, магнетном резонанцом, мамографом и рендген апаратима. Центар за радиологију је опремљен и адаптиран за прихват најсавременијих медицинских апарата и опреме. Центар за лабораторијску медицину је такође претрпео адаптацију и прилагођавање набављеној новој опреми и апаратима који су мануелне лабораторијске технике употпуности аутоматизовале и тиме Центар за лабораторијску медицину УКЦВ приближиле светским лабораторијама 21. века, наглашавају у највећој покрајинској болници.
Реконструисани су: Клиника за ортопедску хирургију и трауматологију, Клиника за оториноларингологију и хирургију главе и врата, Клиника за абдоминалну и ендокрину хирургију, Центрар за судску медицину, токсикологију и молекуларну генетику, Реконструкција дела Клинике за инфективне болести, Клиника за неурохирургију, Клиника за васкуларну хирургију, Клиника за анестезију, интензивну терапију
и терапију бола, Клиника за нефрологију и клиничку имунологију, Клиника за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, Клиника за гастроентерологију и хепатологију, Клиника за хематологију и урађена је реконструкција Б и Ц блока Клинике за гинекологију и акушерство, наводе у КЦВ.
Оно на шта су, како кажу, посебно поносни је нова Ковид болница “Нови Сад” на Мишелуку. За само четири месеца, колико је прошло од постављања камена темељца, отворена је Ковид болница укупне површине 20.660 квадратних метара. Болница обухвата: пријемно одељење, хоспитални део, одељење за радиологију и дијализу, операциони блок, ангио-салу, лабораторију, као и банку крви и апотеку. Потпуно опремљена Ковид болница “Нови Сад” са капацитетом од 616 кревета отворена је 2. септембра 2021. године и за само шест месеци је примила више од 5.000 хоспитализованих пацијената са короном, истичу у КЦВ.
Љ. Петровић