Дачић: САД разумеју позицију Србије
БЕОГРАД: Председник Народне скупштине Ивица Дачић данас је на отварању ВИ циклуса Академије за младе лидере у организацији Конгреса српско-америчког пријатељства нагласио да су САД јасно саопштиле да разумеју позиције Србије према Русији и да точак сарадње две земље наставља да иде даље.
"Наши најважнији државни циљеви секу се у многим тачкама и у тим тачкама Србија и САД налазе мотив и полазиште да још више продубљују сарадњу у свим областима", рекао је Дачић укључујући се у он лајн скуп.
Подсетио је да Србија и Америка имају различите ставове и политике о неким, за нас, најважнијим питањима, као што је на пример однос према КиМ, саопштено је из парламента.
Али, како је додао, добро знамо, да упркос разликама можемо заједно да радимо на изналажењу компромиса и до дугорочног решења која ће донети мир и стабилност.
Како каже, Србији је веома важна подршка Америке, зато што Београд и Вашингтон деле исти интерес - стављање тачке на дугогодишње сукобе и окретање нове странице на Балкану.
Америка је у Србији препознала најважнијег партнера да дође до тог циља и то је још један разлог због којег видимо да нам је место једни уз друге, а не једни против других.
И када је реч о догађајима у Украјини, каже постоје принципијелне позиције које нас спајају.
"Србија се веома јасно изјаснила против ратних дејстава и за поштовање међународног права и суверенитета и територијалног интегритета Украјине, баш као и Америка", рекао је он и подсетио да се не слажемо око питања санкција против Русије, што како додаје није од јуче.
Србија, како каже настоји да штити и брани своје интересе који су исти годинама.
Према његовим речима, Вашингтон је јасно саопштио да разуме те наше позиције и да точак наше сарадње наставља да иде даље.
Додаје да ћемо заједнички решавати проблеме чијем решењу можемо да допринесемо.
"Важно је да очувамо ту дугу нит партнерства и пријатељства којом је био обележен највећи део наше заједничке историје", рекао је Дачић и изразио уверење да и полазници Академије имају сличне мотиве а нарочито на данашњу тему која се тиче српско-америчких односа.
Дачић је нагласио да је Америка велики подржавалац нашег стратешког опредељења за чланство у ЕУ и та подршка је од суштинског значаја за напоре које Србија улаже у приступном процесу.
Председник парламента је рекао да цени жељу полазника Академије, да што дубље и детаљније проучавају аспекте односа Србије и САД и да је сигуран да им је крајњи циљ да то знање ставе у службу развоја тих односа, где год да радите и чиме год да се бавите.
Рекао је и да парламент као једна од најважнијих институција у земљи поклања велику пажњу односима Србије и САД и то не само кроз редован рад и у оквиру појединих скупштинских одбора, већ и кроз организацију специјализованих, тематских скупова.
Подсетио је и да односи наше две државе и наших народа имају дугу и богату историју, и да је прошле године обележен велики јубилеј - 140 година од успостављања дипломатских односа.
Та дуга традиција сама по себи сведочи о томе да су Србија и Америка упућене једна на другу, без обзира на географску удалојеност и несразмеру у величини, економској, дипломатској и војној снази, рекао је.
Дачић је изразио задовољство што је дуг период међудржавне сарадње обележен савезништвом, пријатељством, а у појединим моментима и братским односом што је велики капитал који треба развијати.
"Наравно, имали смо и мање лепе године, имали смо чак и падове до отворених сукоба, какав је био 1999. године, па ни те дане нећемо и не смемо да заборавимо. Али, и Срби и Американци су имали довољно снаге да искораче и крену напред", навео је он и нагласио да је и као премијер и шеф дипломатије подстицао приближавање, јер смо потребни једни другима.
Каже да је посебно поносан што су две земље последњих година интензивно подсећале на најславније дане заједничког савезништва - у Првом и у Другом светском рату.
"Али ако сте мудри и гледате у будућност, онда добро знате да без САД не можете да остварите ниједан свој важан државни и национални циљ", рекао је Дачић.