Објављена књига Планинарство – боравак у природи 1 за основне школе
Рад базиран на великом ентузијазму и стрпљењу, али и љубави према природи добио је и коначан резултат – из штампе је изашла књига „Планинарство – боравак у природи 1“.
Пре две године Планинарски савез Србије направио је план и програм за предмет под истим називом, који је понуђен свим основним школама у земљи као изборни или слободна наставна активност. За садржај који се први пут код нас нашао пред ученицима од петог до осмог разреда сада је обезбеђен и одговарајући приручник, који ће иначе моћи да купи ко жели.
Они који су предано радили на стварању овог вредног штива јесу аутори са дугогодишњом педагошком праксом и планинарским искуством, Јелица Драшковић, наставница биологије и планинарски водич, Снежана Митић, која предаје исти предмет, Горан Андрејевић, наставник руског и Андреј Ивошев, графички дизајнер, водич и оперативни тренер планинарства. Прво троје поменутих, чланови су Планинарско-скијашког клуба „Кукавица“ из Лесковца, док је Ивошев у крагујевачком ПЕК Гора. Одличан посао урадила је и Јелена Милосављевић, чланица ПСК Двиг из Владичиног Хана, која је живописним илустрацијама обогатила књигу. Дејан Милошевић (ПЕК Гора) уступио је већину фотографија, а део су приложили Горска служба спасавања Србије, као и Интерспорт и Биодом.
– Када је пре две године Планинарски савез Србије почео реализацију плана и програма предмета „Планинарство – боравак у природи“ појавила се потреба за овим приручником – каже Андреј Ивошев, који је радио и прелом књиге – Посао уопште није био мали и после годину дана приручник је изашао из штампе и биће помоћно средство свима који држе наставу овог изборног предмета, или слободне наставне активности.
Тренутно у Србији наставни предмет „Планинарство – боравак у природи“ спроводи 15 школа, док неколико реализује слободну наставну активност. Када је реч о Војводини, само је ОШ „10. октобар“ у сарадњи са ПСК Спартак почела ову праксу.
– Имамо заинтересованих и из Новог Сада и околине – каже Андреј Ивошев – Влада велико интересовање, јер је ово леп и занимљив предмет, али због тога што нисмо имали уџбеник, нисмо могли баш одмах да проширимо целу причу.
Поручивањем књиге помаже се издавање друге Свако ко жели да има примерак књиге „Планинарство – боравак у природи 1“ може да је поручи на сајту Планинарског савеза Србије и његовој Фејсбук страници. Цена је 600 динара и куповином се помаже издавање другог штива „Планинарство – боравак у природи 2“ као и реализација програма у школама. Дистрибуција наручених књига почеће 1. марта.
Линк за поручивање https://pss.rs/planinarstvo-boravak-u-prirodi-1-prirucnik-za-osnovnu-sk….
Издавач књиге је Планинарски савез Србије, „Графостил“ из Крагујевца штампао је хиљаду примерака, а аутори се надају да ће бити потребе за још комада. У овом штиву обрађено је доста тема, преко којих ће омладина да се упозна са најважнијим ставкама боравка у природи и бављења планинарством: Планине - простор велике лепоте и привлачности; Боравак и кретање у природи; Објекти за боравак планинара; Кретање на стази – техника кретања; Сналажење на терену – оријентација у простору; Атмосфера и време; Опасности у природи и планинама; Заштита природе; Сви у планине.
Предговор за књигу написао је председник Планинарског савеза Србије Исо Планић, који је на пригодан и педагошки начин представио бенефите које ће свако коме се издање нађе у рукама имати од читања тих редова, али и бављења планинарством.
Када је реч о овом предмету у школама, наставницима ће сада бити лакше да га држе, иако су неки одрадили припреме.
– Планинарски савез Србије организовао је три обуке, на Јастребцу, Овчар Бањи и Бесној Кобили – истиче Ивошев, председник Комисије за рад са младима ПШ – Занимљиво је да су се јављали наставници који нису планинари, па су прошли основну планинарску обуку, добили су сертификате, али нама је циљ да их, најпре, повежемо са планинарским друштвима и клубовима из њихових, или околних места, како би поред теоријске, практичну наставу и излете могли лакше да спроводе.
Настава изборног предмета, или слободна наставна активност по плану и програму траје целе школске године, уз одржавање једног часа седмично.
К. Бугарски