Мали: Плате до 2026. године 1.000 евра, а пензије 500
Министар финансија Синиша Мали изјавио је да су пензионери у Србији јуче добили две лепе вести у виду материјалних давања, од којих је прва 20.000 динара помоћи од државе, а друга повишица од 5,5 одсто која је јуче пристигла корисницима из категорије запослених.
Он је истакао да су на конто помоћи исплаћене 34 милијарде динара и да све ово заједно показује снагу наше економије и јавних финансија.
„Са помоћи од по 20.000 динара и повишицом од 5,5 одсто укупна маса за пензије је увећана за 11,2 посто”, рекао је Мали .
Навео је да су пензије безбедне и сигурне, да ће расти из године у годину, а до 2026. године просечна пензија ће бити 500 евра.
Рашће и плате па се, према речима министра Синише Малог, очекује да ће просечна плата у Србији 2026. године износити 1.000 евра.
Мали је истакао да се држава када је почела пандемија коронавируса одговорно понела и привреду и грађане до сада у кешу помогла са 8,7 милијарди евра.
„Раније када год је била криза имао сам осећај да се држава повлачила у себе, а људи су били препуштени сами себи. Сада није било тако, ми смо као држава брзо реаговали на корону и спасили економију, па није било затварања фирми и отпуштања, за разлику од многих других земаља”, нагласио је он.
Навео је да је упркос великим давањима привреди и грађанима удео нашег јавног дуга у бруто-друштвеном производу 52,1 одсто, што је испод нивоа Мастрихта, који износи 60 одсто.
Навео је да је овај ниво знатно већи у многим другим земљама, па у Немачкој износи 70, у Црној Гори 90, Великој Британији 100, Грчкој 220.
За субвенције за прелазак на нови модел фискализације пријавило се око 125.000 фирми, изјавио је данас министар финансија Синиша Мали и подсетио да ће е-фискализација стартовати 1. маја и да више неће бити померања рокова.
„Већ смо исплатили субвенције за око 122.000 пријављених привредних субјеката. Они на конто субвенција добијају по 100 евра по локацији и 100 евра по фискалном уређају”, појаснио је министар гостујући .
Навео је и да се за нови систем фискализације пријавило око 130.000 обвезника, да је тај посао при крају и позвао фирме да не чекају последњи моменат да обаве неопходне припреме.
Мали је истакао да новац који се даје привреди и грађанима ради ублажавања последица пандемије, потиче из реалних извора и да су стабилност економске ситуације у земљи као и јавних финансија резултат тешких економских реформи које су почеле да се спроводе 2014. године.
„У јулу 2012. године смо имали 8,5 милијарди динара на рачуну, што није било ни за плате ни за пензије и били смо пред банкротом а сада имамо 162 милијарде и ликвидни смо”, рекао је Мали.