Михајловић: Србија нема обавезу да било шта плати Рио Тинту
БЕОГРАД: Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић поновила је данас да је Влада Србије ставила тачку на пројекат Рио Тинто и истакла да су парцеле које је та компанија укњижавала после одлуке владе о обустави пројекта њихова раније преузета обавеза према власницима тих парцела, као и да Србија нема обавезу да било шта плати Рио Тинту.
Михајловићева је то рекла гостујући на ТВ Прва одговарајући на питање како види коментаре да Рио Тинто и даље укљижава плацеве у Недељицама на своје име.
Она је казала да је тражила од Рио Тинта све информације око тога и да се ту ради о неким обавезама које је компанија раније преузела.
"То су неки договори који су они имали са власницима и пре него што је донета одлука владе. Они то раде својим парама, јер су се већ договорили са власницима око куповине. Морали су да заврше уговорни однос и због тога је датум такав", објаснила је министарка.
Она је истакла да је Рио Тинто много тога радио на своју руку, те да Србија нема никакву обавезу према тој компанији.
Михајловићева је рекла да није било никакве експропријације од стране државе и никаквих погодности од стране државе.
"То је радио Рио Тинто на сопствени ризик, као што је и много тога Рио Тинто доле радио на сопствени ризик. Зато је јако важно да изађу инспекције, од грађевинске и рударске, има их шест или седам, на терен и да направе извештаје и дају налоге Рио Тинту шта све треба да уради да би вратио ствари у првобитно стање. Србија нема обавезу да било шта плати Рио Тинту", навела је она.
Без обзира што је била права медијска харанга око тога, не постоји никакав уговор Владе Србије и Рио Тинта, или било какве његове фирме као што је Рио Сава, нагласила је Михајловићева.
"Влада Србије ставила је тачку на то и свака друга прича и политизација тога, као и сваки покушај еколошких организација да врате тему на сто је смешна. Председник Вучић је био у Недељицама, разговарао са мештанима и рекао - ''неће се радити, то неће моћи да ради та компанија и тачка''", навела је министарка.
Она је истакла да је влада донела одлуку једногласно и да нико није био против.
"У питању је било мишљење грађана, а то није Саво Манојловић са својом причом, већ људи који тамо живе и који су молили и тражили да се то не ради, и онда смо то морали да прихватимо", рекла је Михајловићева.
Србија и САД партнери у енергетској транзицији
Србија и САД су партнери у енергетској транзицији и у изградњи енергетске инфраструктуре, поручили су данас на састанаку потпредседница владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић и одлазећи амерички амбасадор Ентони Годфри.
Михајловићева је примила амбасадора Годфрија у опроштајну посету, током које су се сагласили да Србија и САД потврђују опредељење да унапређују политичку и економску сарадњу, посебно у области инвестиција и изградње инфраструктуре, саопштило је министарство.
Министарка Михајловић и Годфри разговарали су о развоју енергетске инфраструктуре, регионалном повезивању, енергетској транзицији и унапређењу сарадње две земље у области енергетике и рударства.
"Све што смо урадили протеклих годину дана у министарству покренуло је промене у области енергетике и рударства, посебно у делу јачања енергетске безбедности и независности земље. Надам се да ћемо сарадњу Србије и САД у наредном периоду унапредити у области јачања и модернизације енергетске инфраструктуре, а рачунамо на заједнички рад у процесу енергетске транзиције и борбе са климатским променама. Наше опредељење јесте да привучемо најбоље светске компаније, са најсавременијим технологијама и америчке компаније су добродошле", поручила је Михајловићева.
Урадили смо много, али нас чека још много посла и надам се унапређењу сарадње, додала је она.
Како је рекла, најважнија ствар у енергетици и рударства су инвестиције, што је приоритет.
"Желимо да остваримо сарадњу, као што смо то урадили у prеthodnom министарству, посебно када је реч о Моравском коридору", рекла је Михајловићева.
На састанку је било речи о гасној диверзификацији, регионалном повезивању и сарадњи у области јачања енергетске безбедности, као и свеукупним односима Србије и САД.
Амбасадор Годфри је захвалио потпредседници Михајловић и њеном тиму на подршци у реализацији бројних пројеката.
"Има много ствари које сте урадили и на које можете да будете поносни. Ваше лидерство у овој области је добро и важно за државу, без обзира на отпоре променама које спроводите. САД ће наставити снажно да подржавају Србију у даљем развоју енергетског сектора и у процесу декарбонизације енергетског микса", навео је он.
Раст српске економије је, каже, највећа промена на Западном Балкану, а најбржи начин даљег економског раста је кроз изградњу различитих извора енергије, као и заједничког ангажмана у јачању енергетске инфраструктуре и партнерског односа у енергетској транзицији и борби са климатским променама, рекао је Годфри.
На крају је поклонила амбасадору традиционалне српске производе које су израдиле жене у оквиру иницијативе "Упослимо 1.000 жена у руралним подручјима", коју заједно спроводе Етно-мрежа и Координационо тело за родну равноправност, на чијем челу је Михајловићева.