Вучић са Пичом: УК са ЕУ и САД подржава дијалог Београда и Приштине
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић разговарао је данас са специјалним изаслаником премијера Уједињеног Краљевства за Западни Балкан сер Стјуартом Пичом који је нагласио да ће са партнерима из ЕУ и САД радити на подршци дијалогу Београда и Приштине.
Пич је истакао и да његово именовање представља јасан знак континуиране британске посвећености безбедности, стабилности и економском напретку Западног Балкана, саопштила је прес служба председника.
Вучић је поновио да Србија наставља да се залаже за постизање одрживог и обострано прихватљивог решења у дијалогу са Приштином, као и да остаје у потпуности посвећена дијалогу као једином путу за решавање свих отворених питања.
У том контексту, председник је изразио очекивање да ће Пич, са својим искуством и познавањем прилика у региону, дати пун допринос и подршку конструктивном наставку дијалога.
Вучић и Пиш разговарали су и о ситуацији у региону, као и о будућој сарадњи у циљу изградње поверења и заједничког залагања за одрживи мир и стабилност на Западном Балкану.
Вучић је истакао да Србија, као иницијатор бројних пројеката који за циљ имају повезивање у региону, озбиљно и одговорно приступа свим питањима од значаја за јачање међусобне сарадње, економског напретка и изградње поверења, наводи се у саопштењу.
Он је рекао да је регионална сарадња један од спољнополитичких приоритета Србије, која је покретач не само иницијативе „Отворени Балкан“ која омогућава слободно кретање људи, роба, услуга и капитала, већ и великих инфраструктурних пројеката који ће подићи квалитет живота свих грађана региона.
Брнабић: Сарадњом у региону до економског напретка Западног Балкана
Председница Владе Ана Брнабић оценила је данас у разговору са специјалним изаслаником премијера Уједињеног Краљевства за Западни Балкан Стјуартом Пичом да је сарадња у региону, као и са свим партнерима који доприносе тој сарадњи, стратешко опредељење Србије с циљем постизања стабилности, економског напретка и просперитета Западног Балкана.
Председница владе истакла је да су чланство у Европској унији и стабилан, економски јак и добро повезан регион, приоритети Србије. Навела је да је добрим економским резултатима и стабилношћу постигнутом реформама, уз континуирано улагање у инфраструктурне пројекте и привлачење страних инвестиција, Србија показала да је на добром путу, али да је изградња поверења и чвршће повезивању кроз регионалне пројекте, пут за просперитетан и јак регион у Европској унији.
Велике могућности за сарадњу Западног Балкана премијерка је препознала и у спровођењу Зелене агенде и развоју инвестиција које ће омогућити зелену транзицију у региону.
Пич је истакао да је британска влада посвећена напретку Западног Балкана и подршци европским интеграцијама региона, што би, како је објаснио, омогућило и стварање просперитетнијег окружења за останак младих и будућих генерација.
Премијерка је захвалила британској влади која је пројектима попут дигиталне трансформације и јачање е-Управе, који су финансирани кроз Фонд за добру управу, подржала процес реформи у Србији. Оцењујући да је реформа образовања један од приоритета Владе Србије, Брнабић је подвукла и значај трогодишњег програма „Школе за 21. век“ који, захваљујући инвестицијама британске владе, реализује Британски савет.
Брнабић је оценила да је овај пројекат један од кључних за будућност наше деце и одличан је пример како кроз дигитализацију јачају везе две државе.
Петковић и Пич о ситуацији на КиМ, дијалогу Београда и Приштине...
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић разговарао је данас са специјалним изаслаником Уједињеног Краљевства за Западни Балкан Стјуартом Пичом којег је упознао са стањем у нашој јужној покрајини, као и са током дијалога Београда и Приштине у Бриселу.
Петковић је нагласио да Приштина својим потезима свакодневно генерише тензије на Косову и Метохији и том приликом је указао на недавно онемогућавање гласања у српским срединама, на референдуму о промени Устава Србије.
Петковић је указао и на претње политичких званичника из Приштине да ће Србима у покрајини бити и у будућности забрањено да гласају на изборима Републике Србије, што, казе, на најгрубљи могући начин представља угрожавање основних људских и грађанских права српског народа.
"Ако се поред тога узму у обзир готово свакодневни, етнички мотивисани напади на Србе, којих је од почетка прошле године до данас било 142, угрожавање њихове имовине и егзистенције у целини, као и угрожавање имовине СПЦ, постоје оправдани разлози за нашу забринутост за безбедност српског народа на Косову и Метохији", каже Петковић.
Он је подсетио да је Београд испунио све до сада преузете обавезе из Бриселског дијалога, док са друге стране, политичка гарнитура у Приштини више од 3.200 дана одбија да омогући формирање Заједнице српских општина, као што одбија да имплементира одредбе које се односе на правосуђе, енергетику, поштовање слободе кретања и посете званичника покрајини.
Такође, навео је да Приштина онемогућава рад медијима на српском језику, што су, каже, додатни притисци, који прете да обесмисле до сада направљене помаке у бриселским разговорима.
Он је изразио очекивање да ће се представници међународне заједнице ангажовати у стварању услова за изјашњавање српског народа на предстојећим изборима на простору КиМ и на тај начин допринети да се спрече последице које би могле да поткопају саме темеље дијалога и опредељење за решавање несугласица мирним и политичким средствима.
Иако Приштина континуирано и отворено показује да није заинтересована за суштински напредак у дијалогу, Београд остаје доследно опредељен за решавања несугласица за преговарачким столом и стварање предуслова за трајну, безбедносну стабилизацију прилика у региону, закључио је Петковић.
Пич је, прихватајући различите позиције Србије и његове земље о независности Косова и Метохије, описао своју нову улогу као улогу британског изасланика за Западни Балкан.
Рекао је да ће блиско сарађивати са специјалним представником ЕУ на подршци дијалогу између Београда и Приштине и одрживом решењу, на добробит свих људи у региону.