Градоначелник Суботице задовољан урађеним у 2021. години: Снажан опоравак у свим сегментима
СУБОТИЦА: Градоначелник Суботице Стеван Бакић оценио је да је изузетно поносан на чињеницу да је градски buyеt током 2021. године увећан за милијарду динара у односу на првобитан план, што сведочи о снажном опоравку и поред веома променљиве ситуације са пандемијом.
- Дошли смо са 6,3 на 7,4 милијарде динара у истом buyеtu који је, поред осталог, изнео и терет потпуне отплате дуга за војну имовину од 214 милиона динара, дуга према трезору града од 150 милиона и великог дела дуговања „Апотеке“ Суботица од 158 милиона динара- рекао је градоначелник Суботице.
Он додаје да је први пут спроведен процес партиципативног buyеtiranja и да је анкетом прикупљено 250 предлога грађана.
- Видимо велику жељу грађана за унапређење пре свега комуналне инфраструктуре, од путне до канализационе, и то су потребе на које ћемо се трудити да одговоримо у наредним годинама - рекао је Бакић.
Истакао је да је најзначајнији догађај у привредној сфери, који ће, како је рекао, годинама доносити огромне користи граду отварање фабрике реномиране компаније „Бојсен“ у суботичкој Привредној зони „Мали Бајмок“.
- Планирано улагање инвеститора од 65 милиона евра у изградњу и опремање најмодерније фабрике у Србији, што је премашено за чак више од пет милиона евра. Према најавама највишег руководства компаније, ова фабрика ће бити база за пословање у целој Србији, а њен значај за imiy Суботице у међународном пословном свету немерљив - рекао је Бакић. - Држава је субвенционисала отварање ове фабрике са четири милиона евра, Град Суботица је обезбедио десет хектара земљишта, а та компанија, по уговору, до 2024. године треба да запосли 507 наших суграђана. До 2024. године, кроз разне порезе, таксе и накнаде, у buyеt града слиће се 1,2 милиона евра.
Минула година остаће у историји града забележена једнако као и 1869. година, када је железница дошла у Суботицу и започела њен динамичан развој. У октобру су, наиме, започели радови вредни око 100 милиона евра на савременом железничком повезивању Суботице и Сегедина, а потом су крајем новембра започели радови на реконструкцији пруге од Новог Сада до границе на Келебији. Суботица се овим враћа као железничко чвориште за 21. век, поручио је Бакић.
Окончан је поступак јавне набавке и закључен уговор о куповини 25 специјалних камиона за потребе Регионалне депоније, од чега ће Суботици припасти десет возила.
- Пројекат је финансирала Европска унија са скоро 320 милиона динара, возила су испоручена 25. децембра и биће додељена општинама које ће користити услуге нове депоније након обуке возача - рекао је градоначелник Суботице.
Велика су улагања планирана за реконструкцију Опште болнице, наставак радова у Геронтолошком центру и Дому „Колевка”, али Бакић наводи да је круна свих напора за унапређење инфраструктуре, водовода и канализације пројекат „Чиста Србија“ у који ће Град Суботица бити укључен током целе ове године.
-Квалитетном документацијом и пројектом изборили смо се да се изгради 50 километара канализације у Суботици, по 25 километара у Бајмоку и Чантавиру и недостајућих 10 километара на Палићу. Ту ће се радити и два пречистача нова за приградска насеља, као и коначно затварање канала иза насеља Прозивка- истакао је Стеван Бакић.
Говорећи о урађеном у области инфраструктуре, нагласио је да је током минуле године укупно уложено 232 милиона динара у различито уређење улица и локалних саобраћајница.
- Када смо код квалитета живота грађана, морам да нагласим колико сам задовољан што смо из buyеta 2021. успели да набавимо чак 11 половних, али веома очуваних „ман” аутобуса, старих само десет година, што је три пута мање од старости возила која су заменили. Извесно је да се стратегија Града Суботице неће мењати када је у питању Јавно предузеће за превоз путника у градском и приградском саобраћају „Суботица-транс”, а план нам је да до краја 2023. године обновимо комплетну флоту аутобуса тог превозника - рекао је Бакић.
М. Стакић