Настава уз поштовање превентивних мера
АДА: Основна школа „Чех Карољ” из Аде има четири зграде, у кругу од 30 километара у овој потиској општини.
У централној школској згради у самом центру Аде одвија се осморазредна настава на два језика, српском и мађарском, док је у издвојеним одељењима Барапарт у Ади и Утринама настава само на мађарском језику.
Директорка школе Ева Макшо прецизира да школу у Ади, Утринама и Оборњачи похађа 575 ученика распоређених у 47 одељења, функционишу и два одељења продуженог боравка, а у издвојеном одељењу Барапарт постоје и шест развојних одељења на мађарском језику.
- У нашој школи постоје добро опремљени кабинети за информатику, хемију, биологију, физику, географију и стручна учионица за техничко образовање. Нажалост, за време пандемије немамо могућности да искористимо кабинете, јер деца из безбедносних разлога не мењају учионице, него користе само једну, своју. Школа има још библиотеку и сопствене фискултурне сале. Тудимо се да се за време одвијања наставе у свим објектима поштују превентивне епидемијске мере. Сарадња просветних радника са родитељима и локалном заједницом је на високом нивоу - истиче директорка Макшо.
Централна зграда школе изграђена је још 1901. године и у прво време је функционисала и као женски самостан католичке парохије, где су ученицама предавале часне сестре. Зграда је пре три године обновом добила нови сјај, а настава се реализује на два језика за 332 ученика. Од тога 87 ђака наставу похађа на српском и 245 на мађарском језику.
- У овој згради школа никада није престала да функциониче као образовна установа, а најзначајнија обнова извршена је 2018. године када је Влада Републике Србије уложила скоро 100 милиона динара за адаптацију и санацију овог прелепог здања. Занимљиво је да је у току издвођењу радова на спрату нађена и рестаурирана је фреска у једној учионици. Мала школска капелица сада функционише као свечана сала, а у будућности ћемо тамо уз помоћ стручњака отворити музеј или спомен- собу - предочава директорка Ева Макшо.
Издвољено одељење Барапарт школе у Ади има 175 ученика. Управо се обављају припреме да се уз добијену финансијску подршку на конкурсу Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине - националне заједнице АП Војводине изврши неопходна санација и адаптација. Директорка школе напомиње да уз кабинете, фискултурну салу школа има и зубарску ординацију.
Ађанска школа покрива и потреба основаца у салашарским насељима Утрине и Оборњача. У Утринама се организује настава за свих осам разреда и похађа је 60 ђака. Наставници свакодневно путују да би се и у тим насељима настава могла несметано одвијати.
- Ту немамо довољан број учионица да би се настава изводила у једној смени, тако нижа одељења долазе у школу пре подне, док је за виша одељења настава у току поподнева. Већина ученика је из Утрина, а делом су и из суседног села Оборњаче, који путују аутобусом до школе. Велика помоћ била би да имамо одговарајуће путничко возило, бар за девет или 12 путника, да организујемо путовање ових ученика и наставника. Наставници сада путују школским аутомобилима који су застарели и неизвесно је докле још могу издржати, док деца путују локалном аутобуском линијом за коју смо морали прилагодити организацију рада наставе - објашњава директорка Макшо.
У насељу Оборњача које је најудаљеније од општинског центра Аде. Школу од првог до четвртог разреда похађа само девет ученика. Поред основаца у истој згради су смештена и деца предшколског узраста. У најмањем насељу Стеријино постоји школска зграда, међутим, већ неколико година у њој нема наставе. Од директорке ОШ „Чех Карољ” Еве Макшо сазнајемо да је настава обустављена јер нема ђака, па је школска зграда враћена општини, а неколико малишана са околних салаша путују на наставу у Аду.
Текст и фото: М. Митровић