Пети симпозијум кардиолога у Сремској Каменици
Око 50 младих лекара из целе државе учествовало је јуче на Петом симпозијуму младих интервентних кардиолога Србије „Меет the Футуре оф Сербиан Интервентионал Cardiology“, који је одржан у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици.
Руководилац Клинике за кардиологију Института професор др Милован Петровић истакао је да се обележава и 40 година интервентне кардиологије у овој установи.
- Прва интервентна кардиолошка процедура урађена је код нас на Институту 9. децембра 1971. године и за 40 година смо постигли значајне резултате. Уз велику подршку Покрајинског секретаријата за здравство спремни смо и за увођење нових процедура и подизање квалитета. Обим услуга нам је као пре пандемије – рекао је професор Петровић.
Директор Института професор др Александар Реџек истакао је да су млади будућност и да су спремни за увођење нових технологија.
- Без наших старих учитеља не би било свега овога, а вама младима поручујем да тежите да будете бољи од својих учитеља и да одавде одете богатији за нова знања – поручио је др Реџек.
Заменица покрајинског секретара за здравство др Оливера Иванов подсетила је колико је секретаријат улагао у опремање Института, али и бројних других здравствених установа у Србији.
- Сви знате колико је уложено у опрему и ангио-сале. Оно што је важно је - ко ће да ради на тој опреми. Зато је добро што сте ви ту, али и да се негују овакви скупови. Важно је да стичете и размењујете знања и да унапредите овај сегмент здравства у нашој земљи – поручила је др Иванов.
Др Петровић је рекао и како интервентна кардиологија убудуће треба да се развија и оценио је да је ова област јако напредовала у последњих 20 година.
- Ми смо једина установа у Војводини која 24 сата дневно, седам дана у недељи збрињава акутни инфаркт миокарда. Имамо годишње 4.000 пацијената који дођу на катетеризацију срца, а од тог броја њих 60 одсто су хитни случајеви. Годишње збринемо 1.100 акутних инфаркта миокарда. Проширујемо списак болести које се решавају интервентном кардиологијом – казао је др Петровић и додао да у Србији има око 100 лекара који се баве интервентном кардиологијом.
Учесници јучерашњег симпозијума имали су прилику да посматрају три интервенције које су рађене у сали.
- Пацијенти су коронарни болесници и користећи нову технологију моћи ћемо да видимо какви су плакови и да ли пацијентима треба стент – напоменуо је др Петровић.
Љ. Петровић