Сто година постојања основне школе „Алекса Шантић” у Степановићеву
Ученици и запослени у Основној школи “Алекса Шантић” у Степановићеву прошле седмице обележили су свечаном приредбом 100 година постојања те образовне установе. Поред тога у школи су током године јубилеја реализована два пројекта у сарадњи са КУД “Степино коло” које су подржали Градска управа за културу и Градска управа за образовање.
У оквиру пројекта “Хероина у униформи - Милунка Савић” реализоване су радионице у сарадњи с Музејом Војводине и приређена је музејска изложба, с циљем да се ученици укључе у процес заштите и оживљавања културне баштине која има велики историјски значај, а која у свом средишту има жену - Милунку Савић. Због тога је у сарадњи с мештанима прикупљена историјска грађа из личних збирки. Хероина Великог рата изабрана је јер једна од оснивача колоније Степановићево која је солунским добровољцима дата за заслуге у борбама и Првом светском рату.
Други пројекат “Фестивал стогодишњице - наслеђе, поклон и обавеза” је остварен у сарадњи са КУД “Степино коло”. Замисао је била едуковање локалне заједнице о значају познавања њиховог културног и историјског наслеђа и мотивација за активно укључивање у процес заштите, проучавања и афирмације културно-историјске баштине. Међу активностима у склопу пројекта била је и изложба “Сто година школе у Степановићеву”, а у плану је да буде издат летопис школе у штампаној и електронској верзији. Реализацијом пројекта успостављена је сарадња између организација које се баве културом, образовних установа, удружења грађана, стручних појединаца и грађана како би се подигла свест о значају учења и преношења знања о наслеђу и његовог коришћења кроз савремено стваралаштво, дијалог, партиципацију и уметничку интерпретацију.
Из школе су појаснили да сваки сегмент пројекта треба да нагна појединца да промишља и преиспитује велики искорак људи који су превалили пола света да чувају своју otaybinu како би покушава да разуме њихове путеве, борбе и мотиве, снагу духа и заједништва. Улога сеоске школе, која је основана на самом почетку када и сама заједница, означава потребу за образовањем и сазнањима као суштину човековог развојног пута и осветљава њен значај за сваку заједницу.
С. Ковач