Бечејска општина спремна за инвестицију века
БЕЧЕЈ: Колико се крајем прошлог и почетком овог миленијума није градило у Бечеју, толико су у последњих десетак године упослене грађевинске машине на читавој територији највеће потиске општине. Али тек предстоји „посао века“.
Реч је о инвестицији вредној око 45 милиона евра, којом ће се током наредне три до четири године изградити канализациона мрежа у Бачком Градишту и Бачком Петровом Селу са мини пречистачима, а у Бечеју ће се проширити на непокривени део од око 40 процената и постојећи прешистач реконструосати и повећати му обим рада.
- Биће то историјски посао за нашу општину - поносно наглашава председник општине Бечеј Драган Тошић. - Папиролошка процедура је у самој завшници, предстоји процес јавне набавке и радови на терену би могли да почну отварањем нове грађевинске сезоне у априлу. Према првим проценама, за посао који ће трајати три до четири године биће ангажовано 12 моћних радних екипа. Мораћемо добро да испланирамо динамику радова, како не бисмо дошли у ситуацију да угрозимо људску и саобраћајну комуникацију. Када се све заврши, наша општина ће имати 94 одсто покривеност канализационом мрежом, што ће у огромној мери побољшати животни стандард у нашој средини.
Одмах се намеће питање одакле толика средства за само једну сферу живота.
- То су републичка средства. Влада је првобитно одлучила да финансира пројекат иградње канализациноне мреже у Бечеју са око 30 милиона евра, а онда се стало на становиште да би канализационом мрежом требало покрити преко 90 одсто општине. Управо из тог разлога је пројекат проширен на Бачко Градиште и Бачко Петрово Село, чиме се долази до 94 процента покривенсости. Било је размишљања о проширењу капацитета бечејског пречистача и за ова два насељена места, али се видело да је јефтиније изградити два мини пречистача, него градити водове до Бечеја - додаје Тошић.
Посао јавне набавке ће спровести ресорно министарство екологије, па изгледа да Бечеј и нема неких великих обавеза у тако обимном послу.
- Наша обавеза је била да урадимо комплетну документацију до идејног пројекта. Све смо то у року завршили. Тиме се не завшава наша обавеза, јер морамо да обезбедимо и надзор радова. То је озбиљан удар на наш buyеt, будући да се ради о најмање два одсто укупне вредности радова. Циљ нам је да, најзад, решимо питање канализације у нашој општини, чиме ће се највише добити грађани и индустријски капацитети, али да се тиме не угрози наше финансијско пословање. Управо из тог разлога ћемо покушати тај новац да обезбедимо путем конкурса код виших нивоа власти. Имам утисак да наилазимо на разумевања за ту нашу идеју, али морамо да планирамо та средства у нашем buyеtu, а ако их добијемо, ребалансом ћемо их преусмерити у друге сврхе - закључује председник Тошић.
Средства намењена мега инвестицији неће лећи у општинску касу, јер би то створило хаос у општинском buyеtu, већ ће посао, наравно у сарадњи са локалном влашћу, водити Влада.
Текст и фото: В. Јанков