Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Љубичастом бојом подиже се свест о малим дивовима

21.11.2021. 09:57 10:01
Пише:
Фото: Приватна архива

Статистички подаци показују да се у свету сваке године пре времена роди 15 милиона беба, што је 10 одсто укупног броја рођене деце, док у Србији та бројка износи 4.000, што значи да се сваког дана превремено роди  11 беба.

Међународни дан превремено рођених беба обележава се 17. новембра, када градови широм Србије и света своје зграде осветљавају љубичастом бојом, која је симбол превремено рођене деце.

Порођај пре навршене 37. недеље трудноће сатра се превременим, а нега тако рођених беба је посебна и оне своје прве месеце углавном проводе у инкубаторима. Додатна нега често је неопходна и у њиховом каснијем развоју, будући да се код превремено рођене деце често јављају и различите развојне тешкоће.

– Рођење детета пре термина није ситуација у којој се беба роди мало раније, па се она ставља у инкубатор, већ се такве бебе суочавају са озбиљним здравственим изазовима, од којих неки остављају трајне последице, а један проценат беба не успе да преживи – навели су за “Дневник” оснивачи Удружења родитеља превремено рођене деце Србије “Мали Див” – Из угла родитеља и породице превремено рођених беба, један дан не значи много јер су њихови изазови много већи од тога, али се осветљавањем градова скреће пажња на ову тему, јер све док се о нечему не говори, то као и да не постоји, а постоји и те како јер је проценат превремено рођених беба велики.


Велики дан за малог Бору!

Мајка Борислава Станојевића који има церебралну парализу казала је да ове године нису учествовали у обележавању “Дана Дивова”, али да је желела да израдом медењака подржи Удружење “Оптимистик” које несебично помаже деци и увек је уз њих. Ипак, Борин долазак на Трг слободе како би обележио свој дан спречио је радостан догађај – он је тренутно у Загребу на физикалним терапијама које су му помогле да стоји уз придржавање дуже од једне минуте, као и да правилно седи, што је велика победа и напредак у Бориној борби да направи своје прве кораке.


Ивана Станојевић из Ветерника мајка је Борислава и Богдана, превремено рођених близанаца, а као последицу, Бора има церебралну парализу. Она је нагласила да 17. новембар треба обележавати како би се скренула пажња јавности на такве бебе, као и на то кроз шта све родитељи пролазе током њиховог одрастања.

– Синове сам родила у 32. гестакулацијској недељи, а сам превремени порођај за мене је био шок, нарочито јер нико не може да вам гарантује да ли ће бебе преживети – нагласила је Ивана. – Први тренуци испуњени су неизвесношћу, страхом и молитвама, а после тога су уследиле редовне посете неонатологији и борба за њихове животе.

Једна од оснивача и председница новосадског Удружења родитеља превремено рођене деце “Оптимистик” Виолета Јововић рекла је за наш лист да су протекле среде љубичастом бојом били осветљени сат на Петроварадинској тврђави и Градска кућа, док су чланови Удружења однели поклоне мајкама које са децом бораве у Дечјој болници на Одељењу интензивне неонатолошке неге, неонатологије и на Одељењу за рехабилитацију. Како је наша саговорница објаснила, традиција пуштања љубичастих балона са Трга више не постоји из еколошких разлога, већ се уместо њих пролазницама поклањају симболичне љубичасте машнице, као и медењаци и друге посластице.

– Као и сваке године, Међународни дан превремено рођених беба обележили смо и на Тргу слободе, где су се окупили родитељи, баке, деке, родбина и пријатељи наше деце, као и доктори који су били у могућности да присуствују – навела је Јововић. – Тема превремено рођених беба све нас окружује и примећујемо да се свест грађана о њој побољшава из године у годину, па се све више пажње усмерава на едукацију о превенцији превременог порођаја, а уколико се он деси, ту је “Оптимистик” за размену савета и искустава са другим породицама.

Како из Удружења родитеља превремено рођене деце Србије “Мали Див” навели, родитељи превремено рођене деце често страхују и имају доста питања, због чега постоји и Фејсбук група “Мали див – Удружење родитеља превремено рођене деце Србије” за подршку и комуникацију родитеља, која је увек активна и у којој чланови могу добити одговоре на сва питања у било које доба дана и ноћи. Ипак, они наглашавају да сви коментари и информације које се у њој добијају представљају одраз личног искуства и нису замена стручним саветима лекара. Новосађанима је на располагању и Фејсбук и Вибер група Удружења “Оптимистик” у којој су, како су навели, сви позитивни и спремни да помогну.

Данијела Андулајевић

Пише:
Пошаљите коментар
Апарат за спас превремено рођених беба на дар

Апарат за спас превремено рођених беба на дар

05.11.2021. 16:13 16:16