Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ljubičastom bojom podiže se svest o malim divovima

21.11.2021. 09:57 10:01
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Statistički podaci pokazuju da se u svetu svake godine pre vremena rodi 15 miliona beba, što je 10 odsto ukupnog broja rođene dece, dok u Srbiji ta brojka iznosi 4.000, što znači da se svakog dana prevremeno rodi  11 beba.

Međunarodni dan prevremeno rođenih beba obeležava se 17. novembra, kada gradovi širom Srbije i sveta svoje zgrade osvetljavaju ljubičastom bojom, koja je simbol prevremeno rođene dece.

Porođaj pre navršene 37. nedelje trudnoće satra se prevremenim, a nega tako rođenih beba je posebna i one svoje prve mesece uglavnom provode u inkubatorima. Dodatna nega često je neophodna i u njihovom kasnijem razvoju, budući da se kod prevremeno rođene dece često javljaju i različite razvojne teškoće.

– Rođenje deteta pre termina nije situacija u kojoj se beba rodi malo ranije, pa se ona stavlja u inkubator, već se takve bebe suočavaju sa ozbiljnim zdravstvenim izazovima, od kojih neki ostavljaju trajne posledice, a jedan procenat beba ne uspe da preživi – naveli su za “Dnevnik” osnivači Udruženja roditelja prevremeno rođene dece Srbije “Mali Div” – Iz ugla roditelja i porodice prevremeno rođenih beba, jedan dan ne znači mnogo jer su njihovi izazovi mnogo veći od toga, ali se osvetljavanjem gradova skreće pažnja na ovu temu, jer sve dok se o nečemu ne govori, to kao i da ne postoji, a postoji i te kako jer je procenat prevremeno rođenih beba veliki.


Veliki dan za malog Boru!

Majka Borislava Stanojevića koji ima cerebralnu paralizu kazala je da ove godine nisu učestvovali u obeležavanju “Dana Divova”, ali da je želela da izradom medenjaka podrži Udruženje “Optimistik” koje nesebično pomaže deci i uvek je uz njih. Ipak, Borin dolazak na Trg slobode kako bi obeležio svoj dan sprečio je radostan događaj – on je trenutno u Zagrebu na fizikalnim terapijama koje su mu pomogle da stoji uz pridržavanje duže od jedne minute, kao i da pravilno sedi, što je velika pobeda i napredak u Borinoj borbi da napravi svoje prve korake.


Ivana Stanojević iz Veternika majka je Borislava i Bogdana, prevremeno rođenih blizanaca, a kao posledicu, Bora ima cerebralnu paralizu. Ona je naglasila da 17. novembar treba obeležavati kako bi se skrenula pažnja javnosti na takve bebe, kao i na to kroz šta sve roditelji prolaze tokom njihovog odrastanja.

– Sinove sam rodila u 32. gestakulacijskoj nedelji, a sam prevremeni porođaj za mene je bio šok, naročito jer niko ne može da vam garantuje da li će bebe preživeti – naglasila je Ivana. – Prvi trenuci ispunjeni su neizvesnošću, strahom i molitvama, a posle toga su usledile redovne posete neonatologiji i borba za njihove živote.

Jedna od osnivača i predsednica novosadskog Udruženja roditelja prevremeno rođene dece “Optimistik” Violeta Jovović rekla je za naš list da su protekle srede ljubičastom bojom bili osvetljeni sat na Petrovaradinskoj tvrđavi i Gradska kuća, dok su članovi Udruženja odneli poklone majkama koje sa decom borave u Dečjoj bolnici na Odeljenju intenzivne neonatološke nege, neonatologije i na Odeljenju za rehabilitaciju. Kako je naša sagovornica objasnila, tradicija puštanja ljubičastih balona sa Trga više ne postoji iz ekoloških razloga, već se umesto njih prolaznicama poklanjaju simbolične ljubičaste mašnice, kao i medenjaci i druge poslastice.

– Kao i svake godine, Međunarodni dan prevremeno rođenih beba obeležili smo i na Trgu slobode, gde su se okupili roditelji, bake, deke, rodbina i prijatelji naše dece, kao i doktori koji su bili u mogućnosti da prisustvuju – navela je Jovović. – Tema prevremeno rođenih beba sve nas okružuje i primećujemo da se svest građana o njoj poboljšava iz godine u godinu, pa se sve više pažnje usmerava na edukaciju o prevenciji prevremenog porođaja, a ukoliko se on desi, tu je “Optimistik” za razmenu saveta i iskustava sa drugim porodicama.

Kako iz Udruženja roditelja prevremeno rođene dece Srbije “Mali Div” naveli, roditelji prevremeno rođene dece često strahuju i imaju dosta pitanja, zbog čega postoji i Fejsbuk grupa “Mali div – Udruženje roditelja prevremeno rođene dece Srbije” za podršku i komunikaciju roditelja, koja je uvek aktivna i u kojoj članovi mogu dobiti odgovore na sva pitanja u bilo koje doba dana i noći. Ipak, oni naglašavaju da svi komentari i informacije koje se u njoj dobijaju predstavljaju odraz ličnog iskustva i nisu zamena stručnim savetima lekara. Novosađanima je na raspolaganju i Fejsbuk i Viber grupa Udruženja “Optimistik” u kojoj su, kako su naveli, svi pozitivni i spremni da pomognu.

Danijela Andulajević

Piše:
Pošaljite komentar
Aparat za spas prevremeno rođenih beba na dar

Aparat za spas prevremeno rođenih beba na dar

05.11.2021. 16:13 16:16