Јесењи третмани против штетних глодара
У току је јесењи круг систематске акције заштите здравља грађана од штетних глодара, а у оквиру кампање под слоганом „Комшилук без глодара - здрав комшилук“. Акцију, у сарадњи са градском управом Новог Сада, организује новосадска „Циклонизација“. Како наводе из овог предузећа, екипе су од почетка новембра свакодневно на терену, а колико ће акција трајати зависиће од метеоролошких услова.
- Ове јесени стартовали смо од урбаног градског подручја, од старог града и Лимана и акцију ћемо ширити према према другим деловима града, затим ободима града, а потом и приградским насељима и селима. Најпре се ради дератизација инфраструктурне мреже, која обухвата све шахтове атмосферске и фекалне канализације. Паралелно се спроводи и дератизације свих активних и потенцијалних жаришта пацова и мишева у граду и то по пријави грађана или на основу мониторинга наших оперативаца. Након тога кренућемо и са обиласком од врата до врата у деловима града са индивидуалниом типом становања - објашњава менаџер за односе са јавношћу „Циклонизације“ Дарио Аћимовић.
Наравно, каже наш саговорник, као и prеthodnih сезона, превентивним третманима биће, поред домаћинстава, обухваћени и подруми, тавани и друге заједничке просторије у новосадским зградама и зелене јавне површине.
Систематска дератизација је за грађане бесплатна, потребно је само да омогуће обележеним стручним оперативцима да, у зависности од тренутне потребе, поставе препарат или да га преузму уз придржавање стручних упутстава које ће добити од оперативаца „Циклонизације“.
- Грађани који нису код куће у време када оперативци обилазе њихов део града могу накнадно да се обрате „Циклонизацији“ на телефон 021/ 641 23 22 или имејлом callcеntarciklonizacija.nеt. Како би Нови Сад задржао највећи могући степен заштите здравља грађана и њихове имовине, апелујемо на грађане да не лагерују препарат јер је заштита од глодара заједнички интерес, а њена успешност зависи од координираног и константног деловања на целој територији - каже Аћимовић.
Редовно спровођење превентивне дератизације у великој мери смањује ризик од ширења заразних болести чији су вектори глодари, али и материјалну штету који глодари изазивају у домаћинствима, привреди и пољопривреди. Међу најпознатијим болестима чији су преносиоци глодари су: беснило, трихинелоза, хеморалгична гозница, бруцелоза, туберкулоза, свињска куга, салмонела, слинавка и шап.
Према Аћимовићевим речима, јесења дератизација изузетно је важна јер је реч о делу године када се глодари повлаче са отвореног у стамбене објекте и складишта. Посебно је то важно у сеоским домаћинствима јер глодари прате храну, али ни град није поштеђен ових проблема. Акција систематске дератизације мора да се спроводи на што већем простору и континуирано, а ако би се прекинула, врло брзо би дошло до пренамножења популације глодара, опасности од заразних болести и велике материјалне штете, упозоравају из овог предузећа.
Како наводе из „Циклонизације“, помоћ у професионалној борби против штетних глодара могу да дају и сами грађани одржавањем хигијене простора, чувањем хране намењене људима и животињама у чврстој амбалажи, као и затварањем свих потенцијалних пролаза за штетне глодаре. На тај начин се физички спречава контакт глодара са храном. Такође, важно је да се “Циклонизацији” обрате за помоћ чим примате присуство глодара у свом простору јер ће на тај начин допринети да се проблем реши једним третманом. У случајевима када се одуговлачи, долази до њиховог размножавања и ширења, па је за решавање проблема потребно и више узастопних третмана. Иначе, на нашим теренима доминантни штетни глодари су сиви пацов и кућни миш.
С. Аничић Илић