broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић обишао ТЕНТ Б: Урађен велики посао, биће довољно струје током зиме

11.11.2021. 10:16 12:18
Пише:
Фото: Printscreen/Instagram@buducnostsrbijeav

ОБРЕНОВАЦ:Председник Александар Вучић изјавио је у Обреновцу да ће радови на ревитализацији блока Б1 у Термоелектрани Никола Тесла Б бити завршени 25. новембра и истакао да је урађен велики посао који ће обезбедити Србији стабилно снабдевање струјом током зиме.

Ово су прави хероји кој ису даноноћно радили букавлно најтеже послове. Имали су чак 58.000 заваривања... Невероватно је колики је посао урађен. Од овога живи Србија - има на дневном нивоу 650 мегавата струје, казао је Вучић током обиласка ТЕНТ Б.



Председник је рекао да ће радови бити завршени 25. новембра и да ће блока Б1 бити укључен на мрежу 26. новембра и додао да је у то време планиран и његов сусрет са председником Русије Владимиром Путином.



Од тада више немамо проблема са струјом, истакао је Вучић и додао да Србија неће морати по високим ценама да уводи струју, с обзиром да ће б ити тешка зима.



Вучић је напоменуо да наше комшисје, земље у окружењу, имају проблема са струјом и да, на пример, Северна Македонија сада узима лигнит са КиМ, као и да Црна Гора и Албанија увозе око 50 одсто струје.



Каже да ће Србија гледати да помогне суседима, али када ми будемо имали довољно и када изградимо нека нова постројења.



Вучић је рекао да и ЕУ треба да донесе закључак по питању коришћења нуклеарки и да ћемо видети да ли ће Србија имати довољно пара у наредних 10 или 15 година и за нуклеарну енергију, пошто ћемо трошити све више струје и гаса.



Додао је да се наша земља свакако у овој ситуацији боље снашла од земаља у окружењу, али да то не бисмо успели да није било фантастичних радника, које је назвао херојима.


Србија ће можда и сама градити модуларне нуклеарке

Председник Александар Вучић изјавио је да ће тек бити донета одлука да ли ће наша земља учествовати у градњи нукларки у околним земљама или ће и сама правити модуларне нуклеарке (мале модуларне нукларне рекаторе).



Добијамо 68 одсто струје из угља и морамо да радимо на прављењу нових капацитета из обновљих извора, али мораћемо да правимо и базне капацитете. За шта ћемо се odllučiti, то ћемо да видимо у годинама пред нама - да ли да учествујемо у нуклеаркама у околном земљама или ћемо сами моћи да правимо те модуларне, рекао је Вучић.



Председник је казао да ће се свакако радити на добијању струје из енергије Сунца и ветра и из других обновљих извора.



Али, потребно нам је оно што је сигурно и што доноси струју без икакве сумње и по Сунцу и киши и снегу и различитим метеоролошким условима, нагласио је Вучић.


Председник је навео да они имају пристојне плате, у просеку око 105.000 динара, али да раде у веома тешким условима.



Урадили сте велики посао за државу, због овога ћемо имати довољно струје, поручио је Вучић.

Спремни да будемо власници 15% нуклеарке у Мађарској

Председник Србије изјавио је да је у недавном разговору с премијером Мађарске Виктором Орбаном о нуклеарној електрани коју ће та држава да гради рекао да је жеља Србије да буде власник 15 одсто те њихове нуклеарке.



Вучић је навео да је Србија спремна да за то плати добру цену, али да је још рано за то, јер разговори на ту тему тек почињу, будући да је план да нуклеарка, сви њени блокови, у Мађарској буде завршена тек 2035. године.



Додао је да је на ту тему имао почетне разговоре и са доскорашњим бугарским премијером Бојком Борисовим, у вези са бугарском нуклеарком у Белену.



То је, каже, Вучић, најсигурнија варијанта.



Добили смо много разних понуда, морамо сами да видимо и да осмислимо са ким да разговарамо око модуларних нуклеарки. Њих Индијци имају 14, Канада, Француска, Америка гради, Руси такође… Треба сами да видимо шта ћемо да радимо у годинама које долазе, рекао је Вучић.



Додао је да то није једноставно питање, али да одлука свакако неће бити донета напречац, већ након озбиљних “кост-бенефит” анализа, безбедносних анализа, додајући да је сигурно да се тиме не угрожава животна средина.

Наћи ћемо најбоље решење за цену струје привредницима

Вучић је изјавио да ће се наредних дана разговарати о цени електричне енергије за привреду, која ће, како је рекао, морати да буде повољнија него на берзи, али ипак нешто виша него до сада, како би тиме били задовољни и привредници, али да ЕПС не буде оштећен.



Истовремено, председник је поручио да цена струје за грађане остаје иста, односно да се о евентуалном поскупљењу до сада није ни разговарало.



На питање новинара шта ће после 1. децембра бити с ценом струје за привреду, Вучић је рекао да већ у понедељак следи важан састанак на ту тему.



Он је приметио да повољнија цена електричне енергије за привреднике и јесте један подстрек за инвеститоре да улажу код нас.



Код нас су више плате него у регион, али инвеститори долазе овде. Рачунамо да ће Србија на крају године имати 62-63 одсто укупних инвестиција на Западном Балкану, али зато морамо да бринемо о великим потрошачима струје и гаса, рекао је Вучић.



Додао је да су највећи потрошачи Железара Смедерево и борски Зиђин, као највећи, са којима је договорена цена електричне енергије, те да се са другима разговара у оквирима које дрзава може да поднесе.



То значи да цена мора да буде нешто изнад цене коштања, без обзира на значај тих компанија за Србију, да не би ЕПС правио додатне губитке . Гледаћемо да за фирме обезбедимо много бољу цену него на берзи, али да буде нешто виша него данас, рекао је Вучић.



Када је реч о грађанима, цена струје, истакао је, како ствари сада стоје, остаје иста.



Све и да повећамо за неки проценат, опет би била најјефтинија у Европи. Али, нисмо ни размишљали о томе, поручио је председник.



Поновио је да се повољнијом ценом струје за привреднике делује подстицајно на њих, за будућа улагања, јер држава жели да инвеститори остану овде, да су им погони у нашој земљи, јер својим радом доприносе стварању већег БДП-с Србије.



Наћи ћемо решење да буду задовољни сви, и ЕПС и привредници, то је најважније, рекао је Вучић и додао да и у ЕПС-у то разумеју.

Без угља градови и болнице остали би без струје

Србија ће градити обновљиве изворе енергије, али ако би искључила капацитете на угаљ 10 највећих градова и 50 мањих остало би без електричне енергије, као и све болнице, упозорио је данас председник Србије Александар Вучић одговарајући на питање да ли ће Србија трпети санкције Енергетске економске заједнице уколико не приступи затварању термоелектрана.

"Још нисам видео да је неко у Европи затворио, већ су отворили и део капацитета на угаљ. Енглеска се вратила, Пољска није затворила, и има најнизу цену струје у Европи", рекао је Вучић.

Он је истакао да ће Србија смањивати проценат удела енергије која се добија из угља и градити обновљиве изворе, колико је то могуће, али и да грађанима мора да се каже да сада сем угља нема других извора електричне енергије, као и да то имају у виду када подржавају неке политичаре који о томе другачије говоре.

"То није ничији хир, нити жеља већ насушна потреба да имамо струју", рекао је Вучић.

Он је навео да ако би се искључили Тент или Колубара у том тренутку не би имали струју, а да није могуће увозити струју по цени од 230 евра по мегавату.

Каже да то може за минималне колицине, али да се плаћају хиљаде мегавата на том нивоу држава би банкротирала за годину дана.

Вучић је рекао да ће се градити обновљиви извори, али и да се за то време све чини да се смањи загађење из постојећих термоелктрана, као и да ће ова у Обреновцју бити једна од најчистијих јер је само у одсумпоравање уложено више од 200 милиона евра.

Указао је да Србија мора да има струју и гас да би могла да има привреду.

Истиче и да је поносан и срећан што ће од 25.новембра после ремонта у мрежи да буде још 650 мегавата чиме ће моћи да се прекине снабдевање из Републике Српске, а онда полако чува и складишти електрична енергија.

Најавио је да ће од понедељка бити вазних састанака и припрема за посету Москви како би се проценило колико гаса је потребно да се наручи од Русије јер привреда расте.

"То су важне ствари за нас, и стратешко и суштинско питање за будућност", истакао је Вучић.

Биће довољно струје и гаса, важан састанак са Путином

Грађани Србије ће током зиме имати довољно струје и обезбеђено грејања, као и довољно гаса ако се успешно заврши у Москви разговор са председником Русије Владимиром Путином 25. новембра, поручио је данас председник Александар Вучић.

"Ако тај разговор буде реалтивно успешан, онда смо успели да осигурамо будућност за нашу земљу. То су кључна питања. Замислите да морамо да плаћамо гас по тржишној цени и да гас увозимо годинама. То би били велики финансијски губици и ''крварење'' државе", истакао је Вучић.

Председник је током обиласка радова на ревитализацији блока Б1 у Термоелектрани Никола Тесла Б казао да се ти радови приводе крају, да се већ 18. новембра пале котлови и да ће блок Б1 бити укључен у систем 25. и 26. новембра, када ће Србија имати довољно струје за своје потребе.

Истакао је да је урађен велики посао који ће обезбедити Србији стабилно снабдевање струјом током зиме, пошто ће бити укључено још 650 мегавата.

Вучић је истакао да нам је управо тих 650 мегавата недостајало од маја, када су почели радови и да смо морали и да увозимо струју, а део надокнађивали додатним увозом гаса, којим смо снабдевали термоелетракне и топлане у Новом Саду и Панчеву.

Напоменуо је да је то имало своју цену и да када добијемо тих 650 мегавата више нећемо морати да плаћамо 200 евра по мегавату, као што то морају Северна Македонија, Албанија, Црна Гора и Хрватска.

Вучић каже да је важно да обезбедимо довољно гаса за наредни период, јер много више трошимо него пре.

Како је рекао, 2012. године смо трошили 1,1 милијарди кубних метара гаса, а данас 2,5 милијарди, што показује колико је Србија напредовала.

"За нас је питање договора око гаса, питање договора око цене и количина, јер не смемо да наручимо много више, пошто немамо где да чувамо, немамо довољно складишта, а ако не наручимо довољно, а направимо дугорочни уговор на пример на 10 година, од пете године мораћемо да увозимо по тржишним ценама".

Председник је додао да сада на тржишту цена гаса износи 900 евра за хиљаду кубика и да Србија нема новац да толико плаћа.

"Много нам зависи од струје и енергетике, само да буде све у реду у периоду од 18.до 25. новембра и да нам се нешто не поквари, већ да прође све како треба", рекао је Вучић.

Каже да ће после Србија да скупља струју и пуни своје акумулације односно да складишти струју и чува је за најтеже зимске дане, како би имала довољно ако нешто испадне из система.

"И да по нешто нижој цени помогнемо пријатељима од оне на берзи или да је и продајемо на берзи када је већ овако висока цена и да зарадимо неки динар", закључио је Вучић.

Грчић: 70 одсто посла на уградњи котлова изводе српске фирме 

Генерални директор Електропривреде Србије (ЕПС) Милорад Грчић раније је најавио да би радови могли да буду завршени 11 дана пре тог рока.



Вредност радова је 90 милиона евра, а када буду завршени снага овог блока биће повећана за најмање 20 мегавата.



Грчић је нагласио да се ревитализација блока Б1 спроводи први пут након 40 година рада и да ће током ње бити замењени турбина, генератор, млинови и котлови.



Нова турбина и генератор коштали су 20 милиона евра, док је 70 милиона уложено у котлове.



Грчић је рекао да чак 70 одсто посла на уградњи котлова изовде српске фирме предвођене предузећем ПРО ТЕНТ које је настало након реорганизације ЕПС-а.

Пише:
Пошаљите коментар
Вучић: Континентал ће учествовати са више од два посто у БДП-у Србије

Вучић: Континентал ће учествовати са више од два посто у БДП-у Србије

10.11.2021. 13:19 21:42